Máj – lásky čas, aj čas rozchodov

Máj – lásky čas, aj čas rozchodov

Tradovalo sa, že ak chcete potvrdiť svoju lásku, treba sa pobozkať pod májovou rozkvitnutou čerešňou. Ale tak ako sa mení klíma na našom území a v máji nachádzame skôr odkvitnuté ako rozkvitnuté čerešne, tak sa mení aj trvácnosť našich vzťahov. Máj ich nie len utužuje, ale aj ukončuje.

Máj bol odjakživa spojený s láskou. Ľudia tento čerstvo rozkvitnutý a neodolateľne voňavý mesiac od nepamäti prirovnávali k tomu najvrúcnejšiemu citu, ktorý treba celý život pestovať, aby bol rovnako pekný ako na začiatku, tak i po rokoch spoločného života. Zaujímavé je, že v máji sa konalo málo sobášov, ľudia verili, že to prináša nešťastie. Aj moji rodiča sa brali v máji a ťahajú to spolu už 40 rokov. Nevravím, že stále v šťastí a v pohode, ale o to častejšie si kladiem otázku, prečo dnes naše vzťahy nevydržia ani desatinku z toho, čo oni s nadhľadom predýchali?

Prečo je dnes tak veľa rozvodov a rozchodov?
Zamýšľajú sa nad tým sociológovia, psychológovia, kňazi aj staršia generácia a keď ani po dlhom uvažovaní nenachádzajú jednoznačnú odpoveď, obvinia z toho dnešnú dobu – svet je rýchly, svet sa zbláznil a my tiež. Donedávna som však nepočula ani jediné rozumné a uspokojivé vysvetlenie, prečo je tomu tak. Prečo naši rodičia žijú v dobrom aj v zlom roky rokúce a prečo my dokážeme žiť len v dobrom, aj to len pár rokov?

Konečne sme pomenovali náš problém
Nedávno som počula jednu mladú, už rozvedenú herečku, ktorá mi konečne dala dlho hľadanú odpoveď. Keď sa jej pýtali na jej názor, prečo sa tak veľa ľudí rozvádza, povedala – Lebo môžeme. A má pravdu. Kedysi bolo manželstvo jedinou akceptovateľnou cestou k založeniu si rodiny. Dnes sa rodí pomaly viac nemanželských detí ako detí zosobášených dvojíc a spoločnosť to toleruje. Kedysi sa rozvod považoval za zlyhanie a hanbu pre celú rodinu, dnes sme ho povýšili na prirodzenejší jav ako samotný sobáš. Dnes sa už nedá hovoriť o uvoľnených mravoch, ale skôr o nemravnej spoločnosti, ktorá však pred svojimi zlyhaniami zatvára oči a radšej toleruje aj netolerovateľné, ako by na svojich životoch mala niečo zmeniť.