Lymfodrenážna masáž ako očista tela

Komu by už dnes neboli známe blahodarné účinky masáží. Čoraz viac ľudí sa oddáva hrejivému dotyku maséra, čoraz viac ľudí berie permanentku na masáže za väčšiu investíciu ako rodinné balenie tabletiek proti bolesti. Pravidelná kvalitná masáž je na nezaplatenie a nenahradí ju žiadna pilulka. 

 

V posledných rokoch si cestu do popredia razí lymfodrenážna masáž, ale v povedomí mnohých je pri jej názve stále prázdne miesto. Takáto masáž však dokáže naše telo bleskurýchlo regenerovať a skrášliť. Ide o masáž, laicky povedané, lymfatického systému, ktorý čistí naše telo od odpadových produktov metabolizmu, ako sú toxíny, alergény či baktérie. Zrýchliť prietok lymfy v cievach môže aj fyzická aktivita, tá je však veľkým problémom súčasnosti. Zrejme preto záujem o lymfatickú masáž rastie. Spôsob masáže je odlišný od klasickej, na ktorú sme zvyknutí. Tlak rúk maséra je jemný, takmer ako pohladenie. Špeciálne hmaty a ťahy s presnou postupnosťou posúvajú lymfu správnym smerom.

Preč s celulitídou
Muži trpia pomarančovou kožou – celulitídou – neporovnateľne menej ako ženy. O čo vlastne ide? Nahromadené tukové tkanivo utláča lymfatické cievy, tým sa lymfa zhlukuje a neprúdi, tukové podkožné bunky sa zväčšujú, zadržiavajú toxické odpadové látky a vytvárajú na pokožke pomarančový efekt. Lymfodrenážna masáž dokáže v tomto smere pomôcť, ale len krátkodobo, počas masážneho cyklu, v lepšom prípade pár týždňov po ňom. Ak sa však nezačnete aspoň trošku hýbať, „pomaranče“ máte na zadku onedlho opäť. V masážnych salónoch ponúkajú špeciálne anticelulitídové procedúry. Navlečú vás do obrovských nohavíc, ktoré sa postupne nafukujú a vyfukujú, a tým posúvajú lymfu. Lenže ani dômyselne prepracovaný prístroj nenahradí skúsené ruky maséra. Prístroje nie vždy obsluhuje kvalifikovaný personál a zázračné nohavice môžu narobiť viac problémov, ako je len celulitída. Usadene lymfe treba najskôr niekoľkými ťahmi urobiť miesto, kam by sa mohla presunúť. A v tomto smere je vyškolený masér nenahraditeľný.

Okrem celulitídy má lymfatická masáž aj iné blahodarné účinky:
zbavuje telo opuchov;
posilňuje imunitu;
podporuje hojenie jaziev po operáciách;
detoxikuje organizmus;
zmierňuje napätie v končatinách;
regeneruje svalstvo po športovom výkone;
uvoľňuje telo, svaly aj myseľ;
obľúbená je aj lymfodrenážna masáž tváre a hlavy, ktorá je výborným liekom proti migrénam, vypína pleť, vyhladzuje vrásky a eliminuje opuchy očí.

Pozor
V niektorých prípadoch treba lymfodrenážnu masáž konzultovať s lekárom, napríklad pri závažnom zápale v organizme, pri vírusových a nádorových ochoreniach, pri problémoch pečene, obličiek a srdca a pri horúčke.

Rada
Zverte sa do rúk výhradne certifikovaných odborníkov. Prešli náročným kurzom, kde si osvojili vedomosti o lymfatickom systéme, toku lymfy, cievnom rozvetvení a pod. Nekvalifikovaní maséri by vám mohli ublížiť.

Zdroj: zr