Lokálna redukcia – mýtus alebo naozaj funguje?

Lokálna redukcia

Zbaviť sa tuku „rýchlo a navždy“ s minimálnou námahou je snom každej ženy. Za týmto účelom prichádzajú (ruka v ruke so silným marketingom) aj nápady v podobe rôznych „zaručených pomôcok a návodov“, ktoré vám sľubujú splnenie vášho sna o tele bohyne. Jedným z takých je aj obaľovanie sa do fólie v miestach, ktoré by ste chceli najviac schudnúť, napr. brušné partie. Na túto tému existuje veľa kontroverzných právd, resp. poloprávd. Je to naozaj zaručená metóda, ako sa môžete zbaviť tuku cielene v problematickej oblasti (angl. výraz je „Spot Reduction“) alebo je to mýtus?

Existuje veľa žien, ktoré potvrdili, že vďaka tejto „zaručenej“ metóde sa zbavili určitého množstva tuku v brušnej oblasti a nedajú na ňu dopustiť. A tak sa Vy, nadšená fitnesáčka, jedného dňa vyberiete do fitka, otvoríte dvere na šatni a tam sa pred vami očami deje niečo, z čoho Vám padne sánka – žena oproti Vám si okolo brucha a stehien omotáva potravinovú fóliu. Tento jav je ešte stále možné vídať a tým pádom je jasné, že táto metóda lokálnej redukcie je stále populárna a má svoje fanúšičky. Otázka preto znie: funguje to alebo je to hovadina? (pardon za výraz).

Keďže táto metóda lokálnej redukcie (nie obaľovanie sa do fólie) neunikla pozornosti ani vedcom, pomôžme si preto výsledkami ich štúdií.

Prvá relevantná bola urobená v roku 1971 v „University of California“ na vzorke tenistov. Výborná vzorka respondentov, pretože tenisti sú známi tým, že počas celej svojej kariéry výrazne zaťažujú len jednu dominantnú pažu (takže by na nej logicky mali mať aj nižšiu tukovú vrstvu). Výsledok: vedci odmerali hrúbku podkožného tuku a nezistili žiadne rozdiely medzi pravou a ľavou pažou.

V roku 2007 „University of *Connecticut“ povolala na pomoc 104 účastníkov ďalšej štúdie. Nastavili im 12 týždňový posilňovací tréning pod odborným dohľadom trénerov so zameraním na tréning len ich nedominantnej paže (praváci trénovali len ľavačku, ľaváci len pravačku). Vykonali vstupné a záverečné merania podkožného tuku metódou MRI (magnetickou rezonanciou). Výsledok? Podkožný tuk sa strácal rovnomerne z celého tela, a nie len z precvičovanej paže.

Štúdia publikovaná na portáli PubMed 25/9/2011 konštatovala, že rozdiel v hrúbke podkožné tuku medzi skupinou vykonávajúcou len cviky na brucho počas 6 kontrolných týždňov a skupinou, ktorá držala len redukčnú diétu, nie je žiadny.

Ďalšia podobná štúdia konštatovala to isté v roku 2013 v „Journal of Research Quarterly for Excersie and Sport“.

Tak a máme v tom dúfam jasno. Cvičiť len „brušáky“ preto, aby ste zhodila tuk na bruchu nemá význam. A takisto si nepomôžete ani v redukcii tuku na bokoch, zadku a vnútorných stehnách, keď budete používať vo fitku obľúbené stroje „Adduktory“ a „Abduktory“. Skôr by som vás pred týmito strojmi vystríhal, pretože ich dlhodobé a preferované používanie vedie ku klasickej „hypertrofii“ – hrubnutiu svalového vlákna. A viete, čo je výsledný efekt? Budete v daných partiách hrubšia!

A osvedčené a zaručené „zlepšováky“ ako potravinárske fólie sú skutočne nezmyslom. Jediné, čo docielite, je väčšie lokálne potenie, pretože pokožku máte „hermeticky“ uzavretú. Riskujete navyše plesňové ochorenia pokožky. Fólie sú vyrábané z PVC a to je plast, ktorý sa vám uvoľňuje do pokožky a je už považovaný za karcinogénny. Zaraďuje sa medzi tzv. „Xenoestrogény“, t. j. látky, ktoré stimulujú tvorbu hormónu Estrogén – jeho zvýšené hodnoty vedú ku tvorbe tukových zásob!

Suma sumárum… Zameriavať sa na problematické oblasti preferovaním špecifických cvikov nemá absolútne žiadny význam. Telo si rozhoduje samo, odkiaľ si bude brať chýbajúcu energiu (podkožný tuk) – vysvetlenie existuje, ale je to skutočne taká „malá endokrinologická esej“, a tá sa vám nebude chcieť čítať, preto vás s tým nebudem zaťažovať.

Keď chcete zredukovať telesný tuk, držte sa odporúčaní v rámci zdravej výživy, kalorického deficitu a primeraného tréningu.

bez-nazvu

Adrián Mrva

Lokálna redukcia

Foto: CanStockPhoto