Linz – srdce Horného Rakúska

Rakúske mestá ponúkajú turistom mnoho rôznorodých zákutí. Úzke uličky s romantickými kaviarňami, dlhé prechádzky v nedotknutej prírode, ale aj luxusné obchody priamo na historických námestiach. Nie, v tomto prípade nehovoríme o dobre známej Viedni, ale o menšom mestečku, ktoré leží v samom srdci Horného Rakúska  – Linzi.

História a pozitívna atmosféra dýcha zo všetkých strán
Linz je svojou rozlohou a počtom obyvateľov tretím najväčším mestom v Rakúsku. Aj keď nie je majestátny ako Viedeň alebo Graz, nechýbajú v ňom všetky typické črty rakúskeho mesta.

Už od prvého momentu návštevy viete, že sa nachádzate v Rakúsku. Upravené trávniky a vysadené kvety, malé kaviarne, v ktorých vidíte posedávať vysmiatych domácich obyvateľov. Všade cítite pozitívnu atmosféru, a ak sa pred niekým zmienite, že ste turista, získate hneď niekoľko rád a nápadov, kde všade by ste mali zavítať, aby ste si svoj výlet poriadne užili a nič nezmeškali. K zvedavým turistom sú Rakúšania veľmi priateľskí a vždy sa veľmi radi pochvália tamojšími skvostami.

Niekoľko starobylých kostolíkov, divadlo, Starú radnicu, krajský parlament Landhaus, ale najmä veľkú pýchu celého mesta Nový Dóm. Ten je svojou kapacitou 20 000 miest najväčším kostolom v celom Rakúsku. Architektúra a interiér si získajú všetkých návštevníkov, niektorí tam dokonca presedia aj celé hodiny.

Zábava každého druhu
Máte radi šport akéhokoľvek druhu, milujete len tak sedieť niekde v bare, kaviarni alebo reštaurácii, či  dokonca radi tancujete? V tom prípade je ideálne navštíviť Linz cez víkend. Na každom rohu v úzkych uličkách totiž nájdete reštaurácie všetkých druhov, bary a aj vinárne, či dokonca shisha bary od samotných Turkov. Odnikiaľ vás nikto vyháňať nebude ani pri pokročilej hodine. Tamojší majitelia sú zvyknutí na návštevy až do skorých ranných hodín, pretože domáci obyvatelia oslavy a posedenia milujú.

Tanečné parkety sa zapĺňajú každý víkend do posledného miesta. Na svoje si prídu milovníci latinsko-americkej hudby, RNB hudby, house, ale aj domácich nemeckých šlágrov. Ak navštívite Linz počas víkendu, večer sa jednoducho nudiť nebudete.

Múzeum budúcnosti a kultúrne podujatia
Múzeum nemusí byť len tichým miestom, kde sa kocháte netradičnými umeleckými dielami, ktorých sa nesmiete dotýkať. Ars Electronica Center je múzeom budúcnosti. Návštevníci múzea sa nielenže môžu vystavených kúskov dotýkať a manipulovať s nimi, dokonca uvidia predpovede do budúcna. Vždy nové futuristické témy výstav lákajú aj domácich obyvateľov Linzu.

V roku 2009 bol Linz hlavným mestom kultúry. O tom, že si tento titul právom zaslúžil, svedčia aj festivaly a kultúrne podujatia v každom ročnom období. V lete si môžete pripomenúť atmosféru dovolenky na umelo vytvorenej pláži so živou hudbou a rôzne hudobné a športové akcie. K zime neodmysliteľne patria vianočné trhy s rozprávkovými motívmi a Advent und Kulturwinter.

Zdroj: Adriana F.