Inšpirujte sa francúzskym provensalským štýlom

obývačka

Francúzsko je popri velikánoch v literatúre, gastronómii a filme dosť často spájané aj so štýlovým interiérovým dizajnom. Ide predsa o krajinu prezývanú ako hlavné mesto módy, plnú svetových návrhárov, charakteristickú svojím bohémskym životom, zaobalenú v akomsi nadnesenom pátose, ktorý sa jednoznačne odráža aj v štýle bývania. Vznešený duch kráľovského dvora sa postupne udomácnil aj v mestských palácoch, pričom jeho prvky sa uplatňujú až dodnes. Pokiaľ túžite po svojom osobnom Paríži aj u vás doma, prečítajte si základné zásady francúzskeho štýlu.

Kedy má Francúz najväčší šmrnc?
Dôležitým atribútom u francúzskeho štýlu je jeho nadpriemerná priestorovosť. Preto sa jeho prvky dajú najviac uplatniť v domoch pôvodnej mestskej zástavby a v bytoch s vysokými stropmi. Garsónka toľké čaro neponúka, no v prípade väčšiny novostavieb možno využiť určité prvky, nakoľko francúzsky štýl zakladá na nenásilnom mixe historického a moderného. Pokiaľ by išlo o príliš moderné bývanie, s historickým vybavením šetrite a použite ho skôr v úlohe drobných doplnkov. Ak snívate po Francúzovi niekde na vidieku, zamerajte sa skôr na jemu podobný – provensalský štýl, určený predovšetkým do rodinného domu a chatiek na rekreáciu. Obsahuje podobné črty s nádychom väčšej romanci a oddychu, než noblesný francúzsky štýl vhodný výlučne do mesta.

Žiadna výrazovosť – základom je biela a veľa svetla
Docielenie typického vzhľadu pre francúzsky štýl dosiahnete paletou jemných odtieňov od bielej až po svetlo-šedú, vrátane studených a krémových farieb. Akceptujú sa aj odtiene pastelovej zelenej, žltej a dokonca aj ružovej. Farby sa následne môžu použiť nielen na stenách, ale aj na nábytku a príslušných textíliách. Dotyk luxusu nadobudnete použitím akcentu zlatej alebo striebornej na rozličných doplnkoch. Kreativite sa medze nekladú ani pri povrchovej úprave stien. Väčšinu bytov v Paríži pokrýva lesklá omietka s popraskaným efektom, preto sa nebojte experimentovať. Pre francúzsky štýl sú typické taktiež štýlové tapety – kvetinky alebo pruhy. Čierna farba síce nereprezentuje sviežosť, čistotu a klasicistický vzhľad, avšak možno ju použiť ako akcentovú farbu. Či už ide o kus nábytku alebo drobný doplnok, čierna bohato postačí. Treba však dávať pozor, aby miestnosť  potom nepôsobila príliš pochmúrnym dojmom.

Ideálne kulisy francúzskeho štýlu
Vysoké stropy, veľké okná, dvojkrídlové dvere, parketové podlahy – toto sú črty typického bytu v Paríži. Pokiaľ práve nebývate v takomto klasickom dome s pôvodnými architektonickými prvkami, nejde o tragédiu, keďže väčšinu prvkov možno do priestoru dobudovať. Či už ide o ozdobné rímsy, dekoračné lišty alebo profily, dbajte na pravidlo, že menej je viac. V opačnom prípade by to všetko pôsobilo príliš odpudivo, ba až gýčovo. Vyhovujúcou podlahovou krytinou sú parkety poukladané do stromčekového tvaru. S modernou dobou prichádzajú aj alternatívy, preto ak nie ste fanúšikom tradičných parkiet, vhodnou voľbou je aj laminátová alebo vinylová krytina vo farbách dreva. Kúpeľňu a kuchyňu často pokrýva čiernobiela dlažba.

Nábytok ako jedna veľká hra
Azda to najlepšie, čo zmodernizovaný francúzsky štýl ponúka je kombinovanie. Či ide o staré alebo nové, všetko má svoje miesto. Závisí už len na kreativite. Francúzsky štýl často doprevádza historický nábytok v klasicistickom slohu, vyparádený rôznymi ozdobami, natretý vo svetlých farbách. Takéto prísne kritéria sa však nevzťahujú na súčasné zariaďovanie interiéru. Nikto nikoho nenúti nadmerne ozdobovať vlastné bývanie. Doplnky nemusia byť vyparádené najrôznejšími vzormi, mať pozlátený azda každý detail, prípadne nadmerne obklopovať obývaciu miestnosť ako na nejakom výstavisku. Treba klásť dôraz predovšetkým na odľahčenosť a pohodu v miestnosti. Odporúča sa vyberať nábytok charakterizujúci ležérnosť, jemnosť. To často charakterizujú zaoblené tvary nábytku a rôzne vyrezávané ornamentálne ozdoby na ňom. Typický je historický nábytok, no v dôsledku zachovania perfektného kontrastu ho môžete nakombinovať s jednoduchým moderným nábytkom. Zaujímavé kúsky pre dotvorenie vlastného bytu možno nájsť v špecializovaných obchodoch alebo v bazároch. Inšpiráciu nájdete aj na www.temponabytok.sk (http://www.temponabytok.sk/01-jedalensky-nabytok-a-kuchyne/06-kuchyne-na-vyskladanie/royal-189071376). Elegantný sektorový systém Royal od nábytku Tempo Kondela v provensálskom štýle je vhodný na zariadenie obývacích izieb, jedální ale aj spální.

Doplnky a dekorácie
Žiadny interiér vo francúzskom štýle by nebol dokonalý bez akýchkoľvek dekorácií. Šetriť nimi nemusíte, no treba si dávať pozor, aby ním nebol priestor až príliš pohltený. Najvhodnejšia je zlatá stredná cesta – zopár ozdobných prvkov na stenách a strope, zopár doplnkov a dekorácii v miestnosti. Aj tu sa môže kombinovať od výmyslov sveta. Od tvarov až po materiály, väčšinu vecí aj tak zakúpite výlučne len v starožitnostiach alebo v bazároch. Nezabúdajte na zdobené krištáľové lustre, ktoré možno umiestniť nielen do obývačky a spálne, ale aj do haly, pracovne alebo kúpeľne. Do interiéru taktiež patria nástenné a stojanové lampy na štýl kráľovských ozdobných lustrov.

Viac na: www.temponabytok.sk.