Letný outfit na cvičenie, toto by ste mali vedieť.

Letné dni zo sebou prinášajú mnoho príležitostí a  času na  športovanie.  Práve v lete venujeme viac času turistike, joggingu, fitness či klasickému behu na zdravom vzduchu. A jedno je jasné, na šport  je okrem odhodlania potrebné aj správne oblečenie. Pozrime sa teda spolu na to, ako si nielen vybrať správny outfit na cvičenie, ale tiež aké sú aktuálne trendy v športovej móde.

 

Výber outfitu
Najuniverzálnejším športovým kúskom sú jednoznačne legíny, vyrobené z kvalitného elastického materiálu, ktorý sa dokáže prispôsobiť každej  ženskej krivke. Využíva ich mnoho žien a dnes sú už navyše dostupné vo viacerých strihoch a farbách. Pokiaľ sa chystáte na indoorové športy, môžete zvoliť ¾ dĺžku, ktorá je taktiež vhodná aj na jogging počas letných večerov. Dlhšiu verziu oceníte pri cyklistike alebo v horách, kde by vám mohlo byť chladnejšie. Ich univerzálnosť spočíva najmä v tom, že sú využiteľné prakticky pre každý indoorový alebo outdoorový šport. Umožňujú taktiež voľný pohyb nôh a sú ľahko kombinovateľné s akýmkoľvek zvrškom a taktiež obuvou.

Jedným z dôležitých dielov dámskeho športového outfitu by mala byť športová podprsenka, ideálne s kompresnou funkciou. Zabezpečí totiž dokonalý komfort hlavne počas behu, je priliehavá, no zároveň pružná, preto vás nikde nebude tlačiť. Priliehavé by mali byť taktiež aj športové topy, ktoré vám umožnia voľný pohyb rúk pri zvolenej športovej aktivite.

 

Kvalita materiálov
Základom každého športového oblečenia je rozhodne materiál. Ten musí byť funkčný a musí dobre odvádzať vlhkosť. Napríklad taký polyamid, nazývaný aj silon alebo nylon, je silný a rýchloschnúci materiál, čo znamená, že na seba neviaže vodu, ale odvádza ju od tela, a rýchlo sa odparuje. Na a cvičenie je tiež  výborná kombinácia polyesteru a elastanu. Kvalinejšie značky použivajú recyklovaný polyester, čím dbajú naživotné prostredie. Elastan zabezpečí, že oblečenie vám pri pohybe dokonale priľne na telo.

Nevhodná na cvičenie je napríklad inak obľúbená bavlna. Pri potení totiž zadržiava vlhkosť a vám sa tak môže stať, že budete cvičiť úplne mokrá.

Pozor si tiež treba dať na niektoré druhy tkanín, ktoré môžu  obsahovať nežiadúce alergény, ktoré pri kontakte so spotenou kožou vyvolajú nepríjemné problémy ako vyrážky či dokonca alergickú reakciu. Preto pri výbere športového oblečenia je lepšie radšej zvoliť kvalitu za vyššiu cenu ako množstvo lacných kúskov, ktoré sú vo finále nepraktické a nefunkčné.

Ďalším dôležitým faktorom pri vyberaní športového oblečenia je dbať na veľkosť a elasticitu. Oblečenie určené na šport by malo byť nielen funkčné, ale aj pohodlné.

 

Šport a ekológia
Vo viacerých kolekciách u mnohých svetových značiek môžeme vidieť vplyv športového štýlu. Značky sa inšpirujú strihmi a farbami a napríklad módny trend athleisure je veľmi obľúbený aj u viacerých celebrít. No najväčším trendom sa v súčasnosti stala práve ekológia a s tým spojená udržateľnosť materiálov. Mnohé svetové značky vytvorili nové kolekcie na princípe ekologickosti a udržateľných materiálov. Vyrábajú oblečenie a doplnky z recyklovaných, organických a certifikovaných materiálov a v dôsledku toho vzniká aj čoraz viac lokálnych značiek. Napríklad aj  švédska značka Björn Borg neúprosne pracuje na znižovaní dopadu na životné prostredie prostredníctvom udržateľných materiálov a moderných výrobných techník. Presadzuje predpisy týkajúce sa používania chemikálií a vody a vykonáva prísne kontroly kvality, aby zaistila výrobky s dlhou životnosťou s vynikajúcou stabilitou. Značka je maximálne transparentná, pre každú kolekciu uvádza nové výrobky vyrobené z trvalo udržateľných zdrojov a jej cieľom je, aby do roku 2022 bolo celých 100% výrobkov udržateľných.

 

Ak sa chcete aj vy vydať smerom udržateľnosti, stačí ak  pri nákupe upriamite svoju pozornosť na kvalitu kupovanej veci a jej zloženie. Uvidíte sami, že sa v kvalitnom športovom oblečení budete cítiť oveľa viac pohodlne, bude vás podporovať v pohybe a zaručí dlhú životnosť, do ktorej sa oplatí investovať.

Autor: Nina Murárová
Ilustračná fotografia: Björn Borg
Galéria: Björn Borg