Lenivý partner – horšie ako dieťa navyše

Je aj váš chlap jedným z tých, ktorých jedinou povinnosťou je vlastná práca? Po nej príde domov a jeho aktivita končí ľahom na gauč, či sedením za počítačom? Deti si všíma len počas reklamných blokov, netuší ako sa zapína vysávač, či nebodaj práčka a z chlapských domácich prác ho po dlhom boji donútite maximálne zakrútiť žiarovku (alebo to radšej spravíte sama a ušetríte si tým mnoho energie)? Vitajte v klube zúfalých žien, ktoré majú doma namiesto chlapa „veľké decko“!

A vedzte, že nie ste sama. Žien s podobným partnerom „na pohľadanie“ je mnoho. Chlapi si to totiž môžu dovoliť, pretože tak väčšinou boli vychovávaní. Mamička im až dovtedy, kým vás nestretli, poskytovala dokonalý „extra all inclusive“, tak prečo by mali teraz začať niečo robiť, nie? Veď ste tiež žena, takže všetky domáce práce patria prirodzene vám… Lenže asi zabudol, že už nežijeme v stredoveku.

Buďme však objektívny a nehádžme všetku vinu len na naše svokry. Lenivosť musí byť samozrejme prítomná vo vysokých dávkach aj v samotnom „jedincovi“. Niekedy sa môže stať, že mladý pánko bol vychovávaný celkom obstojne, no ak vo vás zacítil možnosť, že by sa mohol mať pohodlnejšie  a bezstarostne si polihovať, zatiaľ čo vy sa môžete aj roztrhať, využije to, lebo je to jednoducho v ňom.

Pravda je však taká, že zrelý a rozumný muž si musí sám uvedomovať aj svoju rolu v domácnosti a potrebu pomoci v nej, ako aj pomoci s deťmi, ak sa v rodine nachádzajú. Prinajmenšom to svedčí o jeho empatii, zodpovednosti, snahe a láske ku vám. Máloktorá z nás má však také šťastie, aby mala doma chlapa, ktorý jej galantne povysáva, navarí, alebo nebodaj ešte aj operie a povešia bielizeň, či ožehlí. To by ste sa už naozaj museli narodiť pod šťastnou hviezdou.

Lenže čo s takým nepodareným chlapom?  Odpoveď veru nie je jednoduchá. Každý z nich má totiž inú povahu. Iné je vyškoliť flegmatika a iný je boj s agresívnym cholerikom. Vy musíte najlepšie vedieť, aká je povaha toho vášho a vyskúšať to, čo naňho platí. V každom prípade mu prestaňte len tak z čista jasna jedného dňa robiť „full servis“. Jednoducho nenavarte, nechajte mu kopu špinavej bielizne, neupracte a odíďte. Choďte na návštevu ku rodičom, alebo aspoň na pár hodín preč z domu. A ak sa dá, nechajte mu doma deti. A robte to často a pravidelne, aby sa spamätal a pochopil, že domov nie je hotel.

Autor: Zoe
Foto: Ingimage