Kto je na tom lepšie, žena alebo muž?

Veľmi často sa stávame svedkami „súboja“ pohlaví. Takéto často lichotivé súperenie ale nie je nič nepríjemné a nikomu neubližuje. Ide o zamyslenie sa nad rozdielmi medzi pohlaviami, ktoré sú niekedy dokonca aj zábavné a v mnohých prípadoch aj zaujímavé.

Prečo sú muži a ženy tak odlišné? Čo určuje zdravotný stav, sexuálnu aktivitu, spôsob, ako reagovať na stres? Ukazuje sa, že takmer vo všetkých prípadoch to záleží od hormónov. Aby sme vám ale dali odpoveď aspoň na niektoré otázky, zhromaždili sme niekoľko odpovedí, ktoré vám vysvetlia, prečo sa niekedy správate tak, ako sa správate.

Kto starne rýchlejšie?
Krása je pre ľudí dôležitá. Často je ale posudzovaná len na základe vonkajšieho vzhľadu. Niektoré nedostatky sa dajú zakryť dokonalým oblečením alebo doplnením šatníka o unikátny kúsok moderných erotických body. Ale čo urobíte s pokožkou, na ktorej je to vidieť najviac?

Koža žien je často staršia a vrásky sa na nej objavujú viac ako u mužov. Ale kĺby žien si zachovajú oveľa dlhšiu flexibilitu a rovnako tak dobré to je aj v prípade fyzickej zdatnosti. Žena vo veku 55 rokov je takmer rovnako čulá ako v 25 rokoch. Muž v tomto veku zostáva fungovať len na 65 až 70 % svojej pôvodnej sily. Zaujímavé, aj keď nie moc príjemné je, že krvácanie do mozgu a súvisiaca paralýza u mužov sa vyskytujú až trikrát častejšie ako u žien.

Kto reaguje akútnejšie na stres?
Produkcia stresového a adrenalínového hormónu je u mužov oveľa vyššia, čo súvisí aj s intenzívnejším prežívaním záťažových situácií. Napríklad aj v momente, keď riešia otázky potrebného zväčšenia penisu. Je známe, že spôsob myslenia mužov a žien sa výrazne líši. Aj tento jav je teda určený hormonálnymi rozdielmi medzi pohlaviami.

Menšia pravdepodobnosť srdcovo-cievnych ochorení u žien
Prečo je tomu tak? Existujú dva dôvody. Prvým je veľké množstvo ženských pohlavných hormónov – estrogénov, ktoré zlepšujú prívod krvi do srdcového svalu, čím zabraňujú tvorbe aterosklerotických plakov, ktoré upchávajú krvné cievy. Druhým dôvodom je spôsob života. Tým je často dlhodobé pitie alkoholu a silné fajčenie mužov, čo sú najväčší nepriatelia kardiovaskulárneho systému.

Zmeňte to a čím skôr sa začnite zaujímať o svoje zdravie. Kúpte si kvalitné postele z masívu, doprajte si zdravý spánok. Ráno, keď sa zobudíte, začnite deň so zdravou stravou a naplánujte si fyzickú aktivitu. Na spaľovanie kalórií niekedy stačí aj 45 minút pozvoľnej chôdze. Bez ohľadu na pohlavie a vek, je nutné si uvedomiť, že tu nie sme večne a krásne chvíle života si treba užiť s blízkymi čo najviac.

Autor: Ľuboš J.
Foto: Shutterstock