Kto flirtuje, ten dlho žije

Bozkávajte sa, budete dlho žiť

Podľa psychológa sa flirtovaním vyhneme nielen pocitu samoty, ale aj niektorým ochoreniam. Zoznamujte sa! Získate veľa – od dobrého pocitu, cez krásnu pleť, rozžiarené oči, až po zdravie a nejaký ten rôčik života navyše.

Vedeli ste, že všetko, čo súvisí so zoznamovaním sa, nadväzovaním a so začiatkom vzťahu, vám môže predĺžiť život? Podľa výskumov, úsmev a radosť pri flirtovaní spôsobuje uvoľnenie hormónov šťastia a pokles hormónov stresu. Je teda dokázané, že ľudia, ktorí flirtujú, bývajú chorí iba zriedka. Vášnivé bozky sú zase, podľa posledných prieskumov, pre náš organizmus až dvestonásobne efektívnejšie ako morfium.

Nebicyklujte, flirtujte!
Je to príjemné, je to nezáväzné, má to šteklivý erotický podtón a môže to byť až spaľujúco vzrušujúce. Čo? Flirt! Zo strohého dvorenia s prísnymi pravidlami, v ktorých platilo, čo veta, to inotaj, sa vyvinul tento oveľa príjemnejší spôsob, ako vyjadriť vážne veci. Lebo zase láska, chuť niekoho spoznať, s niekým sa pomilovať alebo s ním dokonca spojiť svoj život a splodiť niekoľko ďalších životov, to nie sú taľafatky.

Lekári, sexuológovia, psychológovia a dokonca aj sociológovia sa zhodujú v názore, že flirt je užitočná aktivita. Už nejeden prieskum kvality života potvrdil, že čím viac flirtu, tým lepší život. Toto tvrdenie možno oprieť aj o fyziologické deje v tele, ktoré sa spúšťajú pri každej jednej flirtovacej epizódke. Keď sa medzi dvoma ľuďmi začne tento príjemný slovný pingpong, v mozgu sa aktivujú centrá, ktoré okamžite spustia výrobu hormónov šťastia – do tela sa uvoľňujú endorfíny, serotonín, adrenalín a ďalšie podobné opojné a povzbudzujúce látky.

Psychoterapeut, Mgr. Michal Mináč k tomu hovorí: „Pre ľudský organizmus je flirt spojený s činnosťami vyvolávajúcimi iba samé dobré pochody. Smiech, zdravý pocit sebavedomia, či bozky, poznáme asi najviac. Je dokázané, že už len predstava týchto činností vyvoláva zvýšenú produkciu beta-endorfínov, ktoré eliminujú pocity bolesti, znižujú krvný tlak a spaľujú prebytočné tuky. Smiech ako taký navyše zlepšuje činnosť mozgu a teda pracovný výkon až o 40 %. Ak sa teda pri flirtovaní dobre zasmejeme, má to rovnaký účinok ako 15 minút bicyklovania.“ Mimochodom, dámy, vedeli, ste, že práve pri smiechu zapájate toľko svalov v oblasti tváre a brucha, že ho už môžeme nazývať aj pozitívnym vplyvom na vrásky a nadbytočné kilá? „Je už dávno známe, že keď lekári sledovali ľudský mozog pomocou magnetickej rezonancie, zistili, že smiech aktivuje veľa častí mozgovej kôry a vplyv na tento proces má i genetická výbava. Radosť, vzrušenie či smiech prežívajú aj zvieratá, u ľudí pri flirte však jednoznačne v smiechu vedú ženy,“ dodáva odborník.

 

Bozk

Unisex záležitosť
Flirt samotný majú radi muži rovnako ako ženy. V tejto sfére však neplatí, že muž musí byť prvý, aby dáma nevyzerala ako…  Jednoducho, nelichotivo. Pravidlá flirtu sú jednoduché, oceňuje sa duchaplnosť, zmysel pre humor, iróniu a dvojzmysly. Odkomunikovať sa ním dá v podstate čokoľvek – od toho, že dáte druhej strane na známosť, že je vám sympatická, až po vyjadrenie horúcej túžby po vášnivom splynutí. Je to bezpečné a je to dovolené, pretože flirt vyvoláva dojem blízkeho vzťahu, v ktorom však obe strany vedia, že je to stále iba flirt. A keby predsa len začalo niečo vadiť, vždy sa to dá rýchlo a ľahko obrátiť na žart.

„Hoci to tak niekedy nevyzerá, nikto sa s nadaním zvládať umenie flirtu nerodí. Niekomu to ide prirodzenejšie a niekto potrebuje viac praxe, ale veď aj taký Giacomo Casanova sa poriadne narobil a mnohokrát popálil, kým prišiel na to, na ktorú dámu treba zostra a s ktorou iba v rukavičkách,“smeje sa psychoterapeut. Takže ak nie ste vo flirtovaní doma a napriek tomu máte chuť zažívať vzrušenie a predĺžiť si život, treba to začať skúšať. A ak sa dopracujete až k prvým bozkom, stojí to, podľa odborníkov, za to. „Bozk zlepšuje cirkuláciu krvi v pokožke, preto majú „čerstvo“ zaľúbené páry červeň v lícach. Oxytocín, ktorý sa pri ňom uvoľňuje, zase vyvoláva pocit pokoja a redukuje uvoľňovanie kortizolu, stresového hormónu. Bozky navyše preukázateľne zmierňujú pocit fyzickej bolesti, stabilizujú srdcovo-cievny systém, pretože adrenalín rozpumpuje krvný obeh a znižujú hladinu cholesterolu. A, flirtovanie je jeden z najlacnejších a najrýchlejších spôsobov, ako si zdvihnúť sebavedomie,“ menuje MUDr. Mináč.

Náš tip ako flirtovať
Možnosti sú v zásade dve – naživo, kedy druhému môžete pozerať z očí do očí a kadečo vyčítať aj z reči tela. Na druhej strane práve reč tela môže prezradiť vašu neistotu a neskúsenosť, keď v tom najnevhodnejšom momente zrumeniete od hlavy po päty a neviete zo seba vydať hláska, akoby ryba bola vaším krstným otcom.„V tom prípade treba využiť možnosť doby modernej a flirtovať cez internet, ktorý zo začiatku zaručuje istú dávku anonymity. Tam nikomu nebude divné, že s ním flirtujete a máte čas premyslieť si, čo napíšete, nemusíte reagovať okamžite,“ zakončuje odborník na duševné záležitosti. 

Tak hor sa do skúšania, flirtovať je dovolené aj s viacerými naraz. Lebo, možno motyka vystrelí a vy tam nájdete lásku. A keby predsa len nestrieľala, aspoň si užijete tú parádu, keď si hormóny šťastia zašantia vo vašom krvnom obehu.

Zdroj: Táňa N.
Foto: Gustav Klimt Der Kuss/Bozk