Korčuľovanie – aktivita pre zdravší a šťastnejší život. Počuli ste o týchto 4 benefitoch korčuľovania?

Drpixel / Shuttestock.com

Väčšina ľudí považuje korčuľovanie za rekreačnú aktivitu, ani vy pravdepodobne nie ste výnimkou. Vašej pozornosti však unikajú mnohé zdravotné benefity. Podľa odborníkov patrí korčuľovanie k TOP 3 športovým aktivitám zlepšujúcim fyzickú kondíciu a celkovú psychickú pohodu. Je na čase oprášiť vaše kolieskové korčule a vyraziť von.

 

Korčuľovanie prispieva k chudnutiu a udržaniu zdravej váhy

Počas jednej hodiny strávenej na kolieskových korčuliach dokážete spáliť v priemere 300 – 600 kalórií, v závislosti od intenzity, resp. rýchlosti vašej jazdy. Pravidelné aeróbne cvičenie (3 – 4x do týždňa) tiež pomáha zrýchliť metabolizmus a vy si tak dokážete efektívnejšie udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Tip: Pre náročných korčuliarov, ktorých cieľom je rýchla jazda, sú vhodné rýchlostné rollerblade korčule. Univerzálnou alternatívou pre skúsených aj neskúsených jazdcov sú zase fitness kolieskové korčule.

 

Kompletný tréning pre telo

Pri jazde na kolieskových korčuliach zapájate celé telo, nielen nohy, čo je často mylnou predstavou. Samozrejme, najviac je zapojená spodná časť tela, tzn. posilujete hlavne hamstringy, štvorhlavý sval stehna, sedacie svaly a lýtka. Jazdu na korčuliach okrem toho sprevádza aj prirodzený pohyb rúk a pre udržanie rovnováhy je zapojené jadro tela a chrbtové svaly.

 

Kardiovaskulárne cvičenie pre posilnenie srdca

Korčuľovanie je skvelým kardiovaskulárnym cvičením, pri ktorom sa dokáže srdcová frekvencia pri rovnomernom tempe zvýšiť až na 160 úderov/min. To pomáha posilniť srdce, čo z dlhodobého hľadiska môže viesť k poklesu pokojového srdcového rytmu a krvného tlaku, regulácii cholesterolu a iným benefitom, znižujúcim riziko porážky a infarktu.

 

Aktivita, ktorá vás robí šťastnými

Cvičenie ako také uvoľňuje v mozgu neuro chemikálie, tzv. hormóny šťastia, ktoré vyvolávajú pocit radosti a uvoľnenosti. Vylučovaný sérotonín môže dokonca pomôcť znížiť príznaky úzkosti, depresie či vnímanie bolesti.

Okrem toho je korčuľovanie dobrý spôsob socializácie a interakcie s rodinou alebo skupinou aktívnych ľudí s podobnými záujmami. V e-shope Sportrysy nájdete výbavu pre celú rodinu (dámske aj pánske kolieskové korčule, prilby či chrániče). Choďte do toho!

Zdroj obrázka: Drpixel / Shuttestock.com