Kedy je vhodný čas na prvé intímne skúsenosti? Lepšie sexuálne zdravie majú tí, čo začnú skôr.

Hovorí sa, že skorý začiatok so sexualitou je spojený s potenciálnymi rizikami. Nová štúdia kanadských odborníkov preukazuje, že naopak, ľudia s včasnou sexuálnou skúsenosťou vykazujú menej problémov s túžbou, vzrušením a sexuálnym uspokojením. Nemusí pritom ísť výhradne o  pohlavný styk.

 

Autori výskumu chceli docieliť, aby sa sexuálna výchova nezameriavala len na sexuálnu abstinenciu. Tá hlása, že zdravou je nulová sexualita, ktorá však môže mať z dlhodobého hľadiska škodlivý vplyv.

 

Ľudia so skorými sexuálnymi skúsenosťami sú so sexom spokojnejší

Staršie štúdie o sexuálnom zdraví upozorňovali, že jedným z rizík ohrozujúcich sexuálne zdravie je i predčasný sexuálny debut. „Ten môže vytvárať predpoklady pre mnoho negatívnych dôsledkov, od neplánovaného tehotenstva a sexuálne prenosných chorôb, až po sexuálne vykorisťovanie a zneužívanie,“ uvádza Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.sk, ktorý testuje a predáva erotické pomôcky a zaoberá sa zdravou sexualitou. Dodáva ale, že realita vôbec nemusí byť taká šedivá. Dôkazom je nová štúdia odborníkov z University of Toronto Mississauga uverejnená v odbornom časopise Journal of Sexual Medicine. Jej výsledky ukazujú, že skorá sexuálna skúsenosť môže mať aj pozitívne dopady na zdravie človeka.

Výskum sa uskutočnil na vzorke 3 139 dospelých, ktorých sa opýtali napríklad na to, kedy zažili prvý sexuálny kontakt, prvú sexuálnu stimuláciu, prvý pohlavný styk a prvý orgazmus. Zároveň obsahoval aj otázky týkajúce sa sexuálnej histórie respondentov v uplynulých 4 týždňoch, ktoré sa týkali problémov s orgazmami, túžbou, vzrušením a sexuálnym uspokojením. Z dotazníkov vyplynulo, že priemerný vek ich sexuálneho debutu bol 17 rokov a výsledky ukázali, že osoby so skoršími sexuálnymi skúsenosťami mali sledovaných problémov menej a vykazovali lepšiu sexuálnu výkonnosť.

 

Odkladanie sexuálneho debutu môže nepriaznivo ovplyvniť sexualitu

„Zdravá sexualita je predpokladom zdravého sexu, ktorý by mal byť okrem bezpečného a samozrejme konsenzuálneho, taktiež príjemným. Zahrnuje absenciu problémov s túžbou, vzrušením a orgazmom, rovnako ako absenciu bolestí pri pohlavnom styku a celkovú spokojnosť so sexuálnou aktivitou,“ doplňuje k téme Adam Durčák.

Zo štúdie taktiež vyplýva, že 93 % respondentov malo pred prvým pohlavným stykom už nejaký druh sexuálnej skúsenosti, vrátane nejakého kontaktu, orgazmu či sexuálnej stimulácie. Dospievanie je obdobím sexuálneho objavovania, takže to automaticky neznamená, že musí ísť len o intímny akt, ale aj o iné druhy experimentovania. S každou novou generáciou totiž prichádzajú i nové formy sexuálnych debutov.

Zdroj: Eva S.