Kedy je správne ísť na vyšetrenie znamienok?

je správne vyšetrenie znamienok

Bodky na našom tele, zvyčajne hnedastej farby, nás vedia niekedy poriadne potrápiť. Je to najmä vtedy , keď začnú meniť veľkosť, farbu  alebo tvar.

Každý človek by mal poznať svoje znamienka a niekoľkokrát do roka si sám i s pomocou niekoho z rodiny prehliadnuť kožu. Najlepším obdobím na kožné vyšetrenie je obdobie pred letom alebo najlepšie v zime, kedy je naša pokožka oddýchnutá. Lepšie povedané, dlhšiu dobu nebola vystavená žiadnemu slnečnému žiareniu či žiareniu v soláriách, a tým sú znamienka na vašej koži jasnejšie a lepšie viditeľné pri kožnom vyšetrení.

Väčšina laikov si myslí, že znamienka, ktoré sú v úrovni kože, nie sú nebezpečné a tvrdia, že nebezpečné sú len tie vyčnievajúce. Nie vždy je to tak. Niekedy je dôvodom na preventívne odstránenie znamienka jeho umiestnenie, napr. na mieste, kde ho môže dráždiť spodná bielizeň.  Je tu dôvod na chirurgické odstránenie  znamienka.

Mnohí z nás už navštívili kožného lekára pre obavy a neistotu zo stavu svojich znamienok.  Obavy sú často spojené s melanómom, inak povedané kožným zhubným nádorom. Je zákerný v tom, že je veľmi mnohotvárny. Môže mať rôzne farby – odtiene hnedej až čiernej. Farba sa meni pri raste znamienka , ako rastie, môže sa v ňom objaviť červená, biela i modrá. Typický je tiež nepravidelný tvar, rozstrapkané, zubaté okraje. Preto ak sa vám na vašom tele objaví znamienko, ktoré zmenilo svoju veľkosť, farbu, tvar alebo ide o také znamienko, ktoré je iné ako ostatné, a teda má asymetrický tvar, je viac sfarbené ako by malo,  alebo svrbiace… určite v tom prípade neváhajte a navštívte kožného lekára, ktorý lepšie posúdi váš stav.

Zdroj: Miriama L.
Foto: Ingimage