Každý deň sa niekto rozchádza. Prečo?

Prečo sa rozchádzame?

Aj vy sa pomaly každý deň v novinách dočítate, od známych počujete o krachu ďalšieho vzťahu? Rozchody aj rozvody sú skutočne častejšie a samozrejmejšie ako kedysi.

Dnes už veci neopravujeme, dnes to, čo sa pokazí vyhadzujeme a rýchlo to nahradíme novou, funkčnou vecou. Žiaľ, sme na to zvyknutí nie len v bežnom konzumnom živote, keď sa nám pokazí mixér, robíme to aj vo vzťahoch. Všetkého totiž máme viac, ako si zaslúžime.

Čím menej niečoho máme, tým viac si to vážime. Naše staré mamy si pamätajú dobu, počas ktorej chodili do školy niekoľko kilometrov peši, aj v zime, obdobie, keď mäso jedávali len na sviatky a dobu podpultového predaja sme zažili ešte aj my. Nedostatok v tejto oblasti nás naučil vážiť si nie len to, keď sa nám raz za čas ušli banány, boli sme vďačnejší aj za rodinu a vzťahy. A čím menej zabijakov voľného času sme mali, tým sme mali viac času na seba.

Dnes nám rýchle lietadlá, telefóny a internet skracujú vzdialenosti, ale len fyzicky. Duchovne sa medzi ľuďmi vytvorila doslova priepasť! Páry sa nerozprávajú ani pri večery v reštaurácii, lebo každý z nich si ťuká do svojho telefónu. Doma nie je čas na to, aby sme si s deťmi zahrali karty, lebo každý je zalezený v kúte so svojim tabletom.

Na Slovensku sa rozvádza každé druhé manželstvo. Najčastejšie dôvody žien sú nedostatočná komunikácia, s tým súvisiace ochladenie vzťahov, nezáujem o rodinu, nevera manžela a až potom nasleduje bitka a alkoholizmus manžela. A tento rebríček hovorí za všetko. Aj psychológovia sa zhodujú v tom, že pôvodcom tých najčastejších dôvodov na rozvod je internet.

Príležitosť robí zlodeja. Internet, zoznamky, chaty, sociálne siete nám ponúkajú príležitosť spoznať nových, zaujímavých ľudí. Potom stačí, čo i len menší konflikt s partnerkou a už si chlapi idú vygoogliť novú. Najčastejším dôvodom mužov na podanie rozvodu je nevera manželky, nová partnerka, manželka sa nestará o domácnosť. Rozvod nie je riešením, rozvod je útek od problémov. Samozrejme, keď jednému z partnerov spôsobujú psychické aj zdravotné problémy, je nevyhnutné ísť od seba. Ale netreba to vzdávať po prvej hádke!

Autor: Eva
Foto: Ingimage

Prečo sa rozchádzame?