Rozhovory

Katarína Máliková: Rodičia ma podporovali, verili, že sa hudbou uživím

Speváčka a hudobníčka z Polomky, ktorej štýl je označovaný za avantgardný džez,  aj v textoch používa netradičné výrazové prostriedky. Jej album z roku 2016 má názov Pustvopol, čo je archaický výraz pre pusté pole. Nachádzajú sa na ňom skladby ľudové, upravené, ale i vlastná tvorba autorky, ktorá sa sprevádza na klavíri, syntetizátore a klávesoch.

Keby ste sa vy osobne mali krátko predstaviť našim čitateľom, čo by ste o sebe povedali?
Volám sa Katka, mám veľké uši, na čo som aj pyšná, lebo ma to charakterizuje a mám rada hudbu.
Katarína Máliková – Pustvopol  https://www.youtube.com/watch?v=vLPqCCbyKow

Obnovená anketa Zväzu autorov a interpretov vám priniesla štyri nominácie, Ako vnímate túto skutočnosť, nakoľko nie ste popová speváčka, ale skôr menšinového žánru?
V prvom rade som vďačná, ani nie tak za seba, ako za ostatných interpretov, majiteľov klubov, že si niekto dá námahu a ocení ľudí okolo hudby. Samozrejme som poctená tým, že som nominovaná.

Ako to bolo u vás so spevom – skorej ste spievali ako rozprávali?
Nie, vôbec nie. Spev ma bavil odmalička, ale vyvíjalo sa to postupne.

Nezvolili ste si populárnu hudbu…ako by ste vy nazvali svoj štýl?
Alternatíva? Populárna hudba pre mňa neobsahuje všetky prvky, ktoré ja v hudbe potrebujem na vyjadrenie.

Viete ich aj pomenovať – tie prvky?
Mne sa často zdá, že populárna hudba vedome fičí na istých vzorcoch a nesnaží sa o autenticitu, o ktorú mne v hudbe ide. Ak sa moja tvorba zhodne s nejakým populárnym vzorcom, neprekáža mi to, ale ak je to účelové, vtedy mi to prekáža.

Katarína Máliková – Nevesta hoľ  https://www.youtube.com/watch?v=TJcXi8gV7GA

Vo svojom hudobnom živote čo vy sama považujete za najväčší úspech?
Môj prvý koncert v Polomke, kde som hrala alternatívne piesne pre tety v krojoch, starých rodičov, maminu, pre ľudí, ktorí neriešia hudbu ako robím ja, ale páčilo sa im to. Mala som síce už dvadsať rokov, takže nebolo  to až tak dávno, ale dlho som sa osmeľovala vypustiť tieto pesničky do sveta. Veľmi som túžila vyhrať niečo na „Rádio hlavy“, pretože si vážim ľudí, ktorí tam oceňujú, a ktorých ja uznávam. Keď som vyhrala ako Debut roka, bola som veľmi šťastná. Potom veľké koncerty na veľkých pódiách, na Pohode, no vedela by som o tom rozprávať… prvé úspechy som zažila na recitačných súťažiach.

Hudba vás živí?
Vyštudovala som ju, komponujem, aranžujem, učím, áno živím sa hudbou.

Rodičia nechceli niečo istejšie, aby ste študovali, ako hudbu?
Naopak, veľmi ma podporovali, verili mi, že sa hudbou uživím. Neviem si ani predstaviť, že niekto by ma obmedzoval, bola by som veľmi nešťastná a zablokovaná.

Ste úspešná, pracovitá, ale hlavne žena. Keď teda vyhráte nejakú cenu alebo zahráte dobrý koncert, viete samu seba odmeniť?
Viem sa odmeniť aj keď nezahrám dobre, teda odmeňujem sa nielen za ceny a hu… Áno, som žena, chcem sa obliekať, baví ma móda, handričky, aj keď v poslednom čase som dosť šetrila na nové „synťáky“.

Kabelky, parfumy?
Nie, na toto nie som. Keby ste videli moju aktuálnu kabelku, asi by vás porazilo, módna polícia by si zgustla… Ošúchaná, ja som skôr v tomto punkerka, kým sa nezoderie dovtedy nosím…

Text a foto: Anna Olvecká
 

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top