Juraj Kemka: Radšej obdarúvam ako som obdarovaný

Juraj Kemka: Radšej obdarúvam ako som obdarovaný

Skvelý herec, ktorý pochádza z Martina,  je členom divadla Astorka, ale televízni diváci si neprídu skrátka, pretože si ho na obrazovke užívajú do sýtosti. Je hrdým otcom trojročného syna Šimona, miluje svoju manželku Adrianu, o ktorej vedel po prvom stretnutí, že je tá pravá. Hoci šibačku a veľkonočné sviatky priam ignoruje, na Vianoce sa teší ako malý chlapec a stáva sa z neho decko.Vlastne ním nikdy neprestal byť.

Sviatky u Kemkovcov – chodíte  k rodičom, na chatu, do hotela alebo…?
Hlavne musím začať tým, že Vianoce milujem od detstva, stále sa cítim ako decko (úsmev). Dodnes  sú pre mňa niečím výnimočným, čarovným a kúzelným, drží ma to doteraz. Náš trojročný syn už tiež vníma atmosféru stromčeka, anjelikov, pokoj a samozrejme mu to s manželkou spestrujeme. Naozaj všetci Vianoce milujeme a tešíme sa na ne.

Ako teda vyzerá ten veľký deň u vás – 24. december, ráno sa zobudíte…
Kým som bol doma u rodičov, vždy ma v toto ráno bolievala hlava, nikdy som tomu nerozumel, že prečo, čo to má byť. Mama mi  vysvetlila, že sa mám upokojiť,  že som veľmi rozrušený, že preto ma bolí hlava. Tak ma vždy upokojila, a potom ma to prešlo. V tento deň sme doma v Martine ozdobovali stromček, teraz mám svoju rodinu, pripravujem ho skôr, čím naťahujeme Vianoce. A dlho si ho aj ponechávame, už od kontajnerov zmiznú všetky stromčeky a ten náš vyzerá síce hrozne, ale stále stojí v izbe. Uchovávame si čarovný  čas vianočnej atmosféry čo najdlhšie.

Rozprávky popri tom pozeráte?
Práveže ani nie, máme množstvo vianočných CD, púšťame si ich,  kupujeme si ch po celom svete, lebo tie klasické notoricky známe, sa skoro opočúvajú, ale hovorím  – máme ich neúrekom. Pečie sa, moja žena skvele a rada pečie. Ale potom si uvedomím, že rozprávka  „Krakonoš a lyžníci“ je moja obľúbená, tak tú jedinú si pozriem, ostatné už nemusím. No a po večeri  ideme k  rodičom manželky, lebo už aj my bývame v Bratislave a oni tiež, tak sa vyberieme k nim.

Stromček ozdobujete skôr ako u rodičov v Martine, ako to máte s jedlom, je odlišné vaše terajšie menu?
Áno, doma nebol kapor až takým zvykom, robili sa iné ryby. Kapustnica bola aj tam a teraz sme všetko spojili, takže je kapustnica, halászlé, kapor, aj iné ryby na aké máme chuť.

Zabíjate kapra?
To by som nezvládol v tomto nebudem vzorom synovi. Na kapustnicu mám recept od mojej mamy, ktorá žije stále v Martine, ale varím podľa nej a po telefóne konzultujem, či je všetko v poriadku. Lebo poznáte tie mamine recepty, ona všetko ovláda od oka, ja by som potreboval presné množstvá a nie štipku, trochu do dlane a podobne (smiech).

Ako vyzerá večer, keď dieťa ide spať…
No dieťa spať hlavne nejde na Vianoce (smiech). Je dlhšie hore ako my, minulý rok sme boli u rodičov manželky a darčeky, ktoré sme dostali, sme rozbaľovali až 25-teho podvečer, lebo v noci o nejakej druhej by to už nebolo ono, ani sme už nevládali.

Normálne sa tešíte na darčeky, rozbaľujete s iskričkami v očiach, spomenuli ste, že stále ste decko
Radšej obdarúvam ako som obdarovaný už v mojom veku, ale moja žena je naozaj šikovná, kreatívna, neuveriteľne ma vie prekvapiť, má cit. Chcem si z nej vziať príklad a začať s darčekmi už v lete, na čo si samozrejme nikdy čas nenájdem (smiech).

Text a foto: Anna Olvecká