Lifestyle

Joga sa stáva životným štýlom

Slovo joga sa v posledných mesiacoch skloňuje pomerne často. Súvisí to najmä s pozitívnymi účinkami, ktoré prináša. Odkiaľ sa vlastne vzala?  

Korene jogy siahajú do India, kde sa vyvinula pred viac než tisícmi rokov. Joga je jeden z najstarších systémov na svete zjednocujúci telo, dušu a myseľ. Slovo joga pochádza zo sanskritu a znamená spojenie/zjednotenie. Keďže má joga za sebou bohatú históriu, počas ktorej sa vyvíjala a dnes sa stále ešte vyvíja, rozlišujeme 4 hlavné druhy jogy:

  1. Karma joga (cesta nesebeckého konania a jasného uvedomovania svojich činov a ich dôsledkov)
  2. Jnana joga (cesta poznania a intelektu)
  3. Bhakti joga (cesta oddanosti k bohu a k všetkému, čo bolo stvorené)
  4. Raja joga (cesta kladúca dôraz na zvládnutie vlastného “ja”, patrí sem tiež aj Hatha a Ashtanga joga)

To, že sa joga stáva životným štýlom nie je dnes žiadnym prekvapením, keďže v sebe zahŕňa široké spektrum pozitívnych účinkov. Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie, málo pohybu a dlhodobé psychické i emočné preťaženie zistia, že sa to odzrkadlilo na ich zdraví. Trápia ich bolesti chrbta, kĺbov, hlavy a mnoho ďalších problémov. A práve vtedy príde na rad joga.

Jogu vyhľadávajú prevažne tí, ktorých trápia problémy s chrbticou, bolesťami kĺbov, ale jóga vie tiež naučiť aj správnemu držaniu tela, „zníženiu stresu“ a to rôznymi spôsobmi. K ďalším pozitívnym aspektom patrí, že pomáha odstrániť pohybové zlozvyky a zlepšuje stabilitu celého tela. Ľudia, ktorí navštevujú tieto „terapie“ pravidelne, môžu si všimnúť, že ich myseľ je zrazu pokojnejšia, vyrovnanejšia a celkovo sa cítia lepšie nielen fyzicky, ale aj psychicky.

Ak ste sa rozhodli, že vás zrádza vaša psychická či fyzická zručnosť, stačí, ak navštívite čo i len raz kurz jogistov, ktorí sa určite postarajú o to, aby ste sa cítili každým dňom lepšie a lepšie.

Autor: Miriama L.
Foto: Shutterstock

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top