Joga je spôsob, ako nájsť rovnováhu

joga je prostriedkom k pokoju

Kto by to nepoznal. Stres, nervozita, únava… Žijeme akosi rýchlo, uponáhľane, zabúdame na seba, na to ako si vychutnávať život, prežívať okamihy. Chýba nám vnútorná rovnováha. Ako ju nájdete? Hoci aj cvičením jogy. Neskúšali ste?

 

Nie je to len cvičenie, ak hovoríme o joge, ide o filozofiu či ak chcete duchovnú cestu. Tento druh cvičenia sa často skloňuje a len veľmi ťažko sa definuje niekoľkými slovami. Možno začať tým, že slovo joga znamená rovnováha, zjednotenie. Je to teda „veda“ o tele, vedomí a o duši. Je to učenie o človeku, ktorý sa skladá z niekoľkých súčastí – z niekoľkých tiel. Fyzického, mentálneho, jemného (astrálneho, duševného) a kauzálneho (duchovného) tela. Cieľom a snahou by malo byť udržať tieto telá v rovnováhe: vtedy sme naplnení a naozaj šťastní. Pretrhnite puto s dnešnou pulzujúcou dobou a nájdite si aj vy vlastné tempo a vlastný rytmus. Jednotlivé asány (cvičenia), meditácie či relaxačné cvičenia na upokojenie mysle vám na tejto ceste určite pomôžu.

Takmer každé fitnes centrum dnes ponúka hodiny jogy, nájdete dokonca špecializované joga centrá. Treba si len vybrať správnu hodinu pre seba. Výber je široký, od tradičnej duchovnej hatha jogy až po modernú, dynamickú power jogu. Nie každý má však čas navštevovať hodiny jogy. Možno stačí päť minút denne v pohodlí obývačky alebo spálne a vnútorná rovnováha sa dostaví. Aj za takýto krátky čas urobí cvičenie jogy s človekom zázraky.

Začnite už zajtra ráno pozdravom slnku, postup nájdete ľahko,  a nový rok privítate s pokojným úsmevom na tvári. Zistíte, že s novoobjavenou vnútornou rovnováhou a čistou mysľou si poľahky zorganizujete čas, povinnosti a stretnutia tak, aby vám zostala chvíľa pre seba a pre blízkych. Navyše pri dlhodobom cvičení jogy pocítite zmeny v celom tele. Nielenže spevnie a bude pružnejšie, celkovo sa zlepší pohybový aparát, zocelí sa a vzpriami. Joga totiž vplýva na fungovanie vnútorných orgánov, pomáha im regenerovať a aktivovať sa. V neposlednom rade sa cvičením vyrovnáva aj psychické napätie, upokoja sa prehnané reakcie a zostria sa zmysly. Dosť dôvodov prečo to skúsiť, nie?

joga je prostriedkom k pokoju
Zdroj: Marta Z.
Foto: Ingimage