Vzťahy

Je rozpačitý? Je to dobré znamenie!

rozpačitý chlap

Koľko filmov a divadelných hier je postavených na mužovi, ktorý nevie skrývať svoje rozpaky, kokce, červená sa, potí sa keď sa dostane do kontaktu s istou dámou? Neúrekom. Väčšinou sú títo muži zosmiešňovaní, ale ako vyplýva zo štúdie vedcov z University of California v Berkeley z takéhoto muža by sme sa mali tešiť! Prečo?

Dôvera a spolupráca
Predstavte si, že rozpaky nemusia byť u muža prejavom neschopnosti, ako by sme si mohli myslieť. Alebo toho, že nemá žiadne skúsenosti so ženami. Jednoducho je to typ muža, ktorý svoje duševné poryvy dáva značne najavo aj fyzicky bez toho, aby to vedome chcel. Sociálny psychológ Robb Willer z University of California v Berkeley tvrdí: „Rozpaky sú jedným z emocionálnych znakov osoby, ktorej môžete zveriť cenné bohatstvo. Sú súčasťou sociálnych znakov, ktoré podporujú dôveru a spoluprácu v každodennom živote.“

Pozor na hanbu a úzkosť
Muži, ktorí sa dostanú ľahšie do rozpakov, sú nielen vernejšími, ale sú aj spoľahlivými  partnermi, ktorým môžeme zveriť akúkoľvek cennosť. Môžeme sa im zdôveriť bez problémov a, samozrejme, radi budú s nami zdieľať emócie. Mali by sme si však dávať pozor, aby sme nezamieňali mierne rozpaky so sociálnou úzkosťou alebo hanbou. Tá totiž môže byť veľmi oslabujúca pre oboch.

Ako rozoznáme rozpaky od hanby?   
Keď človeka poznáme bližšie, problém to určite nie je. Ale dá sa to i vtedy, ak ho veľmi dobre nepoznáme. Napríklad tak, že muž, ktorý je v rozpakoch, klopí zrak k zemi, alebo si zakrýva časť tváre. Ten, kto cíti hanbu, pohľad úplne odvracia a zakrýva si zvyčajne celú tvár. Ten, kto trpí sociálnou úzkosťou, navyše, ňou trpí nielen pred jednou dámou, ale pred viacerými ľuďmi, zvyčajne je to najviac zrejmé vo väčšej spoločnosti. Niektorí však majú problém komunikovať takmer s kýmkoľvek, okrem stabilného kruhu najbližších.

Zdroj: Vivien M.
Foto: dreamstime.com

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top