Jarný detox a lepšia imunita

Bývate často unavený, vystresovaný, máte pocit nafúknutého brucha, trápia vás časté prechladnutia? Možno je tu čas poriadne prečistiť telo! Správnou detoxikáciou môžete predísť mnohým zdravotným ťažkostiam.

 

Naše telo je prakticky stále pod paľbou negatívnych vplyvov. Nesprávna životospráva, infekcie či pôsobenie životného prostredia spôsobujú, že si preťažujeme imunitný systém, samočistiace organizmy v tele zlyhávajú a odpad sa ukladá v orgánoch a bunkách. Výsledkom je množstvo zdravotných problémov:  bolesti hlavy, kĺbov, únava, zápcha, plynatosť, zápaly a časté prechladnutia. Podľa odborníkov na zdravú výživu by sme mali telo občas očistiť detoxikačným programom. Jar je na to najvhodnejšia.

 

Ako sa zbaviť odpadu v tele?

HLADOVKA
Ide o najrýchlejší, ale najdrastickejší spôsob odstraňovania toxicity z tela. Hladovku môže držať len zdravý človek. Ak je vyslovene nevyhnutná, tak len pod lekárskym dozorom.

Tip na realizáciu: v prípade, že si môžete dovoliť hladovku, potrebujete len odhodlanie.

 

OČISTNÉ KÚRY
Zmiernenú formu hladovky a pôstu ponúka očistná kúra. Ide o najprijateľnejšiu alternatívu telesnej očisty, pretože pri vhodne zvolenom programe sa telo očisťuje rovnako a nie je vystavené stresu z hladovania. Očistné kúry môžu byť založené na monodiéte, ktorá pozostáva len z prijímania jedného druhu ovocia, ovocných alebo zeleninových štiav, ryže alebo iného obilia.

Tip na realizáciu: Aké ovocie je vhodné?

  • jablko, kokos, hrozno, melón, hruška sú najvhodnejším ovocím pre osoby s rýchlym metabolizmom
  • hrozno, hruška, broskyňa, banán a figy sa hodia pre tých, ktorí majú premenlivú chuť do jedla – nechuť sa strieda s veľkým apetítom
  • hruška a jablko sú vhodné pre osoby, ktoré majú pomalý metabolizmus

Detoxikovať organizmus môžete za jeden víkend alebo počas niekoľkých dní. Ak sa detoxikácia robí správne, vedie dokonca k premene mysle a psychiky človeka.

 

IMUNOSTIMULÁCIA
Najlepšie si však telo poradí s toxickým odpadom samo, keď mu správne funguje imunita. Ide o schopnosť organizmu rozpoznávať cudzorodé látky (napr. baktérie, vírusy, toxíny), brániť ich vniknutiu do organizmu a zabezpečovať ich likvidáciu priamo v organizme. Imunita spúšťa imunitnú reakciu alebo odpoveď organizmu voči patogénom. Ak je oslabená, telo je menej chránené a ľahšie podľahne ochoreniam rôzneho typu.

Posilnenie imunitného systému spočíva v mnohých aspektoch. Dôležité je udržiavať zdravý životný štýl, dostatok pohybu, dostatočný pitný režim, odpočívať, otužovať sa a predovšetkým dbať na dostatočné množstvo vitamínov a minerálov v tele. Naši predkovia k posilneniu imunity používali bylinky, korienky a extrakty z prírodných produktov. V dnešnej dobe je to už jednoduchšie, tieto extrakty je možné prijímať bezpečne spracované v predom namiešanom pomere, vo forme výživových doplnkov.

Aké zložky sú vhodné?

Extrakt z plodov bazy čiernej

Už od dávnych čias sa baze čiernej pripisovali mystické vlastnosti a označovala sa za posvätnú. Je známa svojím podporným účinkom na funkciu imunitného systému a dýchacieho ústrojenstva, vykazuje antioxidačné vlastnosti. Bobule bazy čiernej obsahujú cenné zložky ako antokyaníny, flavonoidy, kyanogénneglykozidy, silice, lektíny, vitamíny: B2, C, kyselinu listovú, biotín, betakarotén, B6, kyselinu pantoténovú, nikotínamid, ďalej minerály: draslík, fosfor a nenasýtené mastné kyseliny.

 

Extrakt z koreňa africkej pelargónie

Dužinatý, červeno sfarbený koreň africkej pelargónie je časť rastliny s priaznivým účinkom na ľudské zdravie a fyziologickú funkciu dýchacích orgánov, ktorá má pôvod v Južnej Afrike.

 

Pivné kvasinky (Betaglukán Yestimun®)

Betaglukány sú polysacharidy získané z pivných kvasiniek, ide o zložitý reťazec molekúl glukózy, ktoré možno získať taktiež z ovsa a jačmeňa. Pričom Betaglukán Yestimun® je prírodná, vysoko kvalitná zložka, ktorá sa vyrába práve z pivovarských kvasiniek a má pozitívny účinok na zachovaní správnej funkcie imunitného systému. U prípravkov s betaglukánmi je vhodné sledovať nielen množstvo v jednej dávke, ale aj chemickú čistotu betagukánu. Tá by mala byť 70 % a vyššie. U doplnkov stravy je čistota betaglukánu vyššia, alebo sa rovná 85%.

Tip na realizáciu: Ako všetky ostatné extrakty z bylín, rastlín a koreňov, ktoré je možné prijímať bezpečne spracované v predom namiešanom pomere, vo forme výživových doplnkov, aj túto receptúru dostať výhradne v lekárňach alebo internetových lekárenských predajniach. Je vhodná rovnako pre deti od troch rokov, dospievajúcich aj dospelých. Preto môže na posilnení imunitného systému spolupracovať celá rodina.

Autor: Mária H.