Janek Ledecký: Veľmi si ctím platiaceho diváka

Na čo siahne v tom je úspešný. Bez preháňania. Vyštudovaný právnik, ktorý sa tým nikdy neživil,   úspešný skladateľ, textár, autor muzikálov, ktoré dobyli svet. Možno ho predurčilo znamenie Lev, 27. júla oslávil 52. Narodeniny, no chlapčenský úsmev mu ostal. Rovnako úspešné sú aj jeho deti. Stretli sme sa v Bratislave krátko po jeho prílete z Ameriky a krátko pred koncertom k 30. výročiu vzniku skupiny Indigo, kde vystúpil ako hosť Petra Nagya. A predstavil nám aj svoj nový album duetov.

Témou vašich dní je momentálne zbrusu nový  CD album Všichni dobří andělé. Máte v živote šťastie na dobrých anjelov okolo seba?

Mám. Okrem rodiny, ktorá je základnou zostavou anjelov, hudobných anjelov sa mi podarilo, aj keď nie všetkých, „zhromaždiť“ na tomto CD. Je ich dohromady štrnásť.

 

Podľa čoho ste si vyberali? Spomeňme exkluzívnu verziu piesne Aj tak sme stále frajeri, ktorú spievate nielen s pôvodným intepretom Petrom Nagyom, ale pridal sa k vám aj Jožo Ráž…

Priznám sa, že na tomto cédečku sú niektoré stretnutia nielen unikátne, ale doslova klenoty. Jedným   z nich je  aj táto pieseň.  Nedávno som hovoril Petrovi Nagyovi, že pred dvadsiatimipiatimi rokmi bola tá pesnička fajn, ale teraz dostala skutočný rozmer a nikdy nezabudnem ako sme to spievali na Miss Slovakia. Moderátor uviedol len Petra Nagya, ktorý zaspieval prvú slohu. Potom som prišiel ja s druhou slohou a publikum burácalo, že Ledecký po slovensky, dobré, super a na záver nastúpil Jožo Ráž a ako sme tam stáli vedľa seba, mráz mi šiel po chrbáte, priznám sa, toto by som chcel ešte párkrát zažiť.

 

Ako ste prišli na myšlienku zozbierať duety a vydať ich na CD?

Keď som urobil duet s Luckou Vondráčkovou k muzikálu Jágo, ktorý dúfam, bude mať premiéru v budúcom roku, vydavateľ sa ma opýtal,  či nemám ešte nejaké duety.  Pohrabal som sa vo svojom  archíve   a zistil som, že je tam toho dosť. Niečo sme pridali a mapujeme nielen posledných 20 rokov. Najstašia pesnička je s Ivanom Hlasom a pre mňa to bola česť, pretože Ivan je môj guru v tom, ako sa píšu texty a moc som sa od neho naučil. Najmladšia je s Markom Ztraceným, čo je chlapík z novej generácie pesničkárov a veľmi mu tie veci verím.

 

Slovenské pubikum vás má rado…

Áno, aj ked teraz tu účinkujem ako hosť na koncertoch Petra Nagya a nie je nič krajšie ako mať na dverách vypísané „vypredané“. A Peter to má.

 

Mávate aj po rokoch na scéne obavy či bude vypredané? Paľo Habera sa vyjadril, že najťažie je dostať ľudí do sály, haly, na štadión, keď tam budú, už si s nimi poradíme…

S Paľom úplne doslova a do písmena súhasím. A tie obavy máme všetci, čo robíme túto prácu. Ale fakt, keď tam ľudia sú, už vieme, čo s nimi. Myslím si, že je nás dosť, čo toto koncertné remeslo ovládame. Užívam si koncerty  v lete na festivaloch, aj keď tam nie je dané, či tí ľudia prišli práve na mňa (úsmev) alebo na tých po mne a predo mnou. Každý rok  od vydania dosky Sliby se maj plnit o Vánocích robím vianočné turné, ktoré je len o mne a o mojich akustických gitarách, ktoré som si za roky zaobstaral. Účinkuje so mnou sláčikové kvarteto a tento rok ako bonus budú hostia práve z najnovšieho albumu duetov. Žiaľ na Slovensko sme sa tento rok nedostali, z čoho som smutný, ale naoza je to také nabité, že posledný vianočný koncert  bude v Dečíne až 26. decembra (smiech). Ale dal som si požiadavku na agentúru, že na rok aj Slovensko.

 

Vašou doménou sú aj muzikály, minimálne dva – Hamlet a Galileo – dokonca sa môžete popýšiť úspechmi v zahraničí. Tak sa chváľte…

Hamlet pozbieral v Česku, na Slovensku, v Kórei a Japonsku cez milión divákov,  čo považujem za zázrak. Chystajú sa ďalšie predstavenia a ja som nadšený, že sa mi táto Shakepsearova dráma podarila prerozprávať tak,  že to ľudí baví. Muzikál Galileo sa hral rovnako v našich krajinách a mierime aj do zahraničia. Posledný počin Jágo je už pár rokov hotový a takmer bola vo februári premiéra, žiaľ vypadol producentovi hlavný parntner. Prehovárali ma, aby som urobil takú scénicky „diétnejšiu“ verziu, aby stačili peniaze, ale zarazil som to. Som zvyknutý na nejakú úroveň, niečo som sa naučil, nadovšetko si ctím platiaceho diváka a nechcem mu dať niečo, s čím ja nie som stotožnený. Radšej počkám.

 

Česká muzikálová scéna je silná a uspieť na nej je iste skvelé, spomeňme muzikály Svobodu, Davida, Patejdla…

Priznám sa, že viac divákov mám v zahraničí a možno to bude znieť neskromne, ale vďaka tomu sa neporovnávam s českou muzikálovou scénou, aj s Jágom mám ambície preraziť do cudziny.

 

Kedy sa to zlomilo vo vás, že skladateľ a spevák pop music sa dá na muzikály?

Prehovoril ma Martin Kumžák, vynikajúci muzikant, ktorý mi produkoval slávny vianočný album, a aj ďalší. Spýtal sa ma, či nechcem urobiť niečo vážnejšie, veď sám si píšem hudbu, texty. A ja že čo chceš vážnejšie– moje albumy sú zlaté, platinové… tak mi rovno položil na stôl Hamleta a vraj toto by si mohol prerozprávať pesničkami. Netušil som vtedy, kam mi to prehodí celkom zásadne životnú výhybku.

 

Syn Jonáš sa „potatil“ vidíte v ňom konkurenciu?

Pred dvoma rokmi vydal dosku s kapelou Ray-Band  s názvom Blues Jeans, ktorú celú sám zložil, je to bigbíťák väčší než ja, ale v súčasnosti sa viac venuje výtvarnému umeniu, je vyštudovaný výtvarník, mal prvú výstavu v Prahe a vypadá to, že by sa mohla objaviť aj v Bratislave.

 

Kritizuje vás?

Skôr debatujeme, názory mladej generácie si veľmi cením a zvlášť od muzikanta ako je Jonáš, naviac je to moja krv.

 

Dcéra  Ester je úspešná športovkyňa, nemá vzťah k umeniu?

Vzťah má, keď si sadne k pianu a spieva je to nádherné, ale čas je problém. Robiť šport na svetovej úrovni – snowbording a zjazdové lyžovanie, čo v kombinácii nerobí nikto len ona. Ak bude všetko v poriadku tento rok pôjde na Majstrovstvá sveta v snowbordingu, vlani skončila druhá v celkovom svetovom seriáli a pravdeodobne zabojuje aj v zjazdovom lyžovaní. Prajem jej veľmi, aby jej to vyšlo a bolo by to po prvýraz v histórii zimných športov, že jedna športovkyňa zabojuje v dvoch disciplínach.

 

Link na klip Sliby se maj plniť o Vánocích