Jana Benková: Som veľmi šťastná žena!

Vlani napísala 5 nových románov a plánovala si, že tento rok zvoľní pracovné tempo. Nepodarilo sa – Jane BENKOVEJ vyšlo 5 ďalších kníh, začala sa viac presadzovať v zahraničí a píše nový román, ktorým prekvapí svojich čitateľov na jar.

Takže takto vyzerá váš „relaxačný rok“ – po piatich nových knižkách už píšete šiestu?

(smiech) – Ja už asi iná nebudem… V ostatných dvoch rokoch cítim pretlak inšpirácie, nápadov, mám veľkú chuť písať, až mi je ľúto, že deň nemá aspoň 50 hodín… Preto sa mi darí ročne napísať viac knižiek. No na ten budúci rok už naozaj zvoľním tempo v písaní a budem sa viac venovať zahraničiu a etablovaniu sa v ďalších krajinách. V Česku sa na trhu už cítim stabilne, môj skvelý pražský vydavateľ mi tam vydal už 6 románov, ale vychádza mi moja prvá nemecká kniha, takže ma čaká veľmi veľa mediálnej práce v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku. Oslovila som vydavateľov aj v iných krajinách, rokujeme o prekladoch mojich románov, a bez akejkoľvek mojej intervencie som v týchto týždňoch dostala zaujímavé ponuky z V. Británie a ďalších dvoch štátov na vydávanie knižiek. Je to veľké ocenenie mojej práce a snahy, takže môj budúci rok bude asi najmä v znamení rokovaní a posúvaní sa do ďalších krajín, keďže Slovensko je malinké, nikam sa nevyvíja a v podstate tu nič poriadne nefunguje.

 

Na tento fakt narážate aj vo svojich rozhovoroch pre zahraničné médiá…

Áno, snažím sa zreálňovať situáciu, akú tu máme, pretože som si všimla, že naši politici v zahraničí dosť často zavádzajú, ako je na Slovensku všetko v poriadku – a sú to v podstate hrubé lži. Veľa sa o tom rozprávam so zahraničnými novinármi… Aj na základe predvolebných hesiel by sa totiž mohlo zdať, že tu niektorí politici robia pre všetkých ľudí, a pritom reálne robia výhradne pre seba a svojich sponzorov. Tie omrvinky, čo aj súčasná vláda motorkárov, podnikateľov, notorických dovolenkárov a iba občasných ministrov podsúva ľuďom ako „výsledky svojej práce“, by priemerný manažér vyriešil za dve hodiny a určite by na to nepotreboval tri a pol roka, čo máme dnes od volieb… Pre bežných ľudí je tu život stále ťažší, najmä pre tých starších, ktorí vybudovali v tomto štáte vlastne všetko, čo nám nepadá na hlavu, ale nik im to nevracia. Slovensko je navyše špecifické v bezhraničnej tolerancii hlúposti a nečinnosti politikov, ktorí, žiaľ, ovplyvňujú a cielene dnes ovládajú celý verejný život. Tu je rabovanie štátnych financií i majetku absolútne tolerované, čo by malo byť v štáte, ktorý sa ústami slovenských, za našou hranicou inak bezvýznamných politikov hrá na strašne európsky, absolútne vylúčené.

 

Aj preto v novej knižke Šťastná žena trochu odkrývate pozadie fungovania politiky…

Áno. Veď táto malá krajinka by mohla byť veľmi šťastná a prosperujúca, žije tu aj veľa veľmi šikovných ľudí – vlastne žilo, lebo veľká časť z nich už doslova ušla pracovať a žiť do zahraničia. Je to smutné. Aj z tohto dôvodu v novom románe Šťastná žena píšem o živote ženy po boku vplyvného politika – kandidáta na prezidenta. Nechýba tam vzťahová zápletka, moje klasické iskrivé dialógy, úsmev…, ale venujem sa tam aj praktikám, ktoré sa používajú v slovenskom politickom zákulisí na získavanie vplyvu a dôvery ľudí. Mňa popri tom všetkom, čo sa u nás denne udeje, úplne šokuje, že tu ešte niektorí ľudia úplne vážne dokážu dôverovať ktorémukoľvek politikovi. Ľuďom treba otvárať oči, táto krajina potrebuje zmiesť zo stola všetkých reálne pôsobiacich politikov – všetkých. Nikto z tých, čo majú vplyv, nechce a nebude pracovať pre obyčajných občanov – lebo ak by aspoň občas pracovali, už by sme tu už určite nejaké výsledky ich činnosti mali. Pomohla by očista politického života ako v Česku, kde bola zásadným nástrojom zmeny úradnícka vláda, ktorá tam pôsobila pred rokmi a trochu upratala politickú scénu. U nás sme ešte veľmi ďaleko za nimi…

 

Aké máte prvé ohlasy na tento román?

Na mnohých miestach je vypredaný a na sociálnu sieť mi denne chodí množstvo príjemných správ, veľmi sa z toho teším. Je pre mňa poctou, že knihu mi na Bibliotéke uviedla do života Lenka Šóošová, obľúbená moderátorka a moja skvelá dlhoročná kamarátka. Veľmi si ju vážim pre jej neskutočne dobré srdce. Ako jednu z mála ju šoubiznis nezomlel a nezmenil, takže je pre mňa veľmi silnou a obdivuhodnou osobnosťou.

 

Ste veľmi úspešná aj v zahraničí. V Česku vám vydali už šesť kníh, posunuli ste sa do Nemecka, kde vám práve vychádza prvé kniha…

Nesmierne ma to teší! Dostala som od nemeckých vydavateľov viac ponúk. Moja prezentácia zaujala viac než dvadsiatich, ktorí mi ponúkli kontrakt, ale vybrala som si akčnú mladú vydavateľku, ktorá komunikovala a konala najrýchlejšie. A po fáze prípravy mojej prvej nemeckej knihy do tlače – bude to nemecká verzia Dievčaťa s mačacím menom – už viem, že spojenie so značkou Amdora Verlag bolo veľmi šťastné.

 

Všimla som si, že vaše kroky – či už marketingové alebo manažérske – kopírujú mnohí slovenskí autori. Dávajú si podľa vás robiť plagátiky, obálky kníh, snažia sa propagovať knihy ako vy, obracajú sa na zahraničných vydavateľov, ktorí vydávajú vás…

Nuž, zjavne udávam trendy… (smiech) Áno, všimli si to už aj moji zahraniční vydavatelia a zvyšuje mi to u nich hodnotu.  Je príjemné, že sa toľko ľudí necháva mnou inšpirovať a viesť – neviem si predstaviť vyššie uznanie od kolegov, ale aj to, že si všimli, že myslím desať rokov napred a že len neposedávam doma pri dobrom koláči, ale predovšetkým konám. Takých tu medzi mojimi kolegami-autormi nie je veľa… Mám veľmi vysoké pracovné nasadenie a práca s knihami a okolo kníh ma navyše aj veľmi baví – viem presne, čo chcem i ako a kedy to dosiahnuť, a teším sa, že stíham pomôcť dostať sa na zahraničné trhy aj tým kolegom, ktorí sú výrazní a kvalitní autori. Nepracujem tak, ako tí, ktorých ste naznačili v otázke. Nepotrebujem nikoho dennodenne s napätím sledovať a kopírovať, neprinieslo by mi to výsledok, aký si predstavujem, ja pracujem v úplne inom leveli. Všetko, čo sa mi zatiaľ podarilo dosiahnuť,  je výsledkom mojej kreativity a tvrdej práce, pomáha mi iba asistentka. Pracujem profesionálne, spolupracovníkov i vydavateľov si hľadám sama, neinšpirujem sa nikým, lebo mám konkrétne predstavy o podmienkach. Nejde mi o to, aby mi niekde v zahraničí vyšla kniha, nech ju môžem ukázať susedom… Moje ambície sú úplne inde. Neberiem hocičo, chcem už len tú najvyššiu profesionalitu, výborné podmienky a predpoklad perspektívy na zahraničnom trhu. Tomu potom zodpovedá aj môj osobný pocit a najmä môj kredit i pozícia u zahraničných vydavateľov, ktorých už mám, i u tých, s ktorými rokujem o spolupráci od budúceho roka – ale napríklad aj u prestížnych manažérov, ktorí mi v zahraničí ponúkli zastupovanie a zabezpečovanie marketingu. To nie sú žiadne výhody, ktoré mi padajú len tak z neba, je to dôsledok dlhodobej snahy a práce.

 

Píše sa vám ľahko, alebo mávate aj ťažšie dni?

Písanie je tá najľahšia a najpríjemnejšia časť knižného biznisu, milujem ho! Píše sa mi veľmi ľahko, preto stíham vytvoriť viac kníh za rok a necítim sa vyčerpaná. Využívam dary mojich rodičov – pracovitosť a talent, čo mi dali do života. Viac než leňošenie ma baví pracovať na sebe, na svojej prezentácii a posúvať sa stále ďalej. Mám veľa nových plánov na ďalšie tri roky. Napriek tomu, že budem v budúcom roku viac cestovať do zahraničia, moji milí slovenskí čitatelia o nič neprídu, chystám tu pre nich dve nové knihy! Jednu z nich práve píšem a mala by vyjsť na jar. (úsmev)

 

Janka, inak ako s úsmevom na tvári vás asi nik nepozná, môžete povedať, že ste šťastná žena?

Ku mne prúdi od mojich najbližších i čitateľov toľko podpory, energie a lásky, že slovo šťastná je asi slabým vyjadrením toho, ako sa cítim… A doprajem to isté všetkým ľuďom, ktorí majú čisté srdce.