Grace Coddington – žijúca ikona Vogue s vlasmi farby plameňa, modelka romanticko-rebelského obdobia

Grace Coddington, vlasová modelka s farbou plameňa, ktorá má za sebou stovky fotení a spracovaných tisíce stránok o móde, je aj vo veku 81 rokov stále ikonou Vogue.

 

Bývalá modelka, novinárka, štýlová ikona a historická kreatívna riaditeľka Vogue sa po prvýkrát zjavila v britskej verzii Vogue  vo veku 18 rokov v roku 1959.

Ako mladá pracovala 10 rokov v modelingu a jej nezabudnuteľný účes a zjav zaujal mnohých fotografov. Jej prirodzenú krásu charakterizovali ako prerafaelskú s plamennou farbou vlasov, ružovými lícami a priesvitne bielou pokožkou.

Foto: Willie Christie, 1974
Foto: Willie Christie, 1974

Grace Coddington, ktorá inšpirovala Ryana Myrphyho pre postavu Mirtle Snow v American Horror Story“, debutovala vo svete módy ako 17-ročná, keď vyhrala sekciu Young Model v súťaži modeliek Vogue.

Grace Coddington je synonymom červených vlasov. Platí to už od začiatku 90-tych rokov a najviac po vydaní dokumentu The September Issue z roku 2009, ktorý ju katapultoval do nového druhu rozpoznateľnej slávy na ulici. V New Yorku si nejeden obyvateľ mesta mohol roky vychutnávať pohľad na slávnu Coddington s hrdzavými vlasmi, ktoré sa ťahali za ňou.

Na zábere od Davida Baileyho je zobrazená čiernobielo, pričom vynikajú jej nadýchané vlasy s titulkom:Grace Coddington je symbolom súčasnej módy.“

Táto fotografia sa stala na viac ako 10 rokov jedna z najpresnejších obrazov romanticko-rebelského obdobia.

Grace Coddington, David Bailey Foto pre Vogue Italia , apríl 1975

V 60. rokoch bola  Grace spájaná s priekopníckou prácou Vidala Sassoona, s ktorým robili štylizované účesy, turné – vlasové šou po celom Anglicku a Škótsku.

Keď autonehoda ukončila jej kariéru modelky, Grace Coddington začala vytvárať snové fantastické príbehy o móde pre americký Vogue.

Na základe tohto vyhľadávala podobné modelky – od Elson po Lily Cole, od Rianne van Rompaey po Saru Grace Wallerstedt – všetky mali medené vlasy a reprezentovali éterické zjavy v módnych editoriáloch.

Grace Coddington je  v súčasnosti  prispievateľkou článkov do britského magazínu Vogue a jej práca patrila k najdiskutovanejším.  Svoj prvý výtlačok, obálku britského Vogue vyprodukovala v auguste 1962, na čo s láskou spomína.

Anna Wintour, Grace Coddington a modelka Kendall Jenner vo front row.

Jej vášeň k móde sprevádza aj láska k mačkám, ktorú pretavila do biznisu – vytvorila kapsulovú kolekciu Louis Vuitton, knihu Catwalk Cats, ikonický kreslený monogram mačky a ilustrovanie do knihy.

Módny štýl Grace Coddington tvoria pohodlné čierne uniformy, outfity v modrých farbách, pyžamové sety a modely, ktoré zvýraznia jej červené vlasy. Obľubuje pohodlné ploché sandále, balerínky, nazúvacie luxusné tenisky spolu s padavými nohavicami.

Obrázky: pinterest, getty image
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com