Folklór máme v krvi!

Folklórny tanec

Ruku na srdce, kto z vás nezostane aspoň chvíľu nemo pozerať na temperamentnú dvojicu tancujúcu ľudový tanec, čardáš, čokoľvek, pričom vyzerajú, ako keby mali energie, radosti, životného elánu za desiatich ľudí?! Každému sa páči niečo iné, ale folklór sa páči všetkým.

Presne toto vyplynulo z prieskumu o vzťahu Slovákov k ľudovým tradíciám a obzvlášť k folklóru. Až 96 % našincov sa vyjadrilo, že ho treba zachovávať aj pre budúce generácie, pretože je neodmysliteľnou, krásnou a cennou súčasťou našej kultúry, nášho národa, charakterizuje nás viac ako ktorýkoľvek zo štátnych symbolov, spája súčasnosť s minulosťou a utužuje národnú hrdosť Slovákov. Tretinu ľudí folklór doslova nadchýna, je súčasťou ich každodenného života, rodiny. Dve tretiny sa vyjadrili, že ho síce nevyhľadávajú, ale ctia si ho. Jednoducho, folklór sa páči aj tvrdým rokerom.

Vzťah k folklóru získavame najčastejšie prostredníctvom najbližších, hlavne vďaka rituálu spievania v rodinách. To, že sme spevavý národ dokazuje aj zistenie, že až tri zo štyroch žien a takmer dve tretiny mužov vedia zaspievať nejakú ľudovú pieseň. Medzi najznámejšie, ktoré ovláda skoro každý opýtaný patria Na kráľovej holi, A od Prešova, Červené jabĺčko. Ženy sa považujú aj za „väčšie“ tanečnice, ale na parkete sa nedá zahanbiť ani každý druhý chlap! Najpopulárnejšími tancami sú polka, čardáš a valčík.6 z 10 žien by lobovalo aj za výučbu folklóru na základnej škole a pätina ľudí by folklór deťom vštepovala už v materskej škole.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že záujem Slovákov o folklór zvyšujú aj folklórne festivaly. Pravidelne sa ich zúčastňuje skoro polovica Slovákov. V povedomí ľudí najviac rezonuje festival vo Východnej, Detvianske slávnosti, podujatie v Terchovej a Medzinárodný folklórny festival v Myjave. Slovensko zažíva návrat k tradíciám, každý druhý z nás má folklór v krvi a najkrajším obdobím folklóristov je práve leto, počas ktorého si môžeme vychutnať jedinečnosť nášho ľudového umenia na každom kroku, na väčších aj menších folklórnych festivaloch. Ten najznámejší, vo Východnej nezmeškajte už budúci víkend, na začiatku letných prázdnin.

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage

Folklórny tanec