Fenomén VOGUE

Fenomén VOGUE

Je to veľká vec. U nás vo Východnej Európe, v postsocialistickej krajine vyšlo niečo čo je tak intenzívne americké, západniarske a slobodomyseľné ako je VOGUE. Mnohí sme to neverili,  mnohí sme boli skeptickí, ale zároveň plný očakávania. Aký bude ten prvý, ten náš ten VOGUE CS? Až jedného augustového dňa zaplavil novinové stánky. Vypukol ošiaľ a o chvíľu z nich zmizol… Aký bol, splnil očakávania a ako a kde sa vlastne začala cesta tohto fenoménu?

 

Vivat America
Znie to neuveriteľne, ale prvé číslo Vogue vyšlo v Amerike v roku 1892!!!  Spočiatku išlo o týždenník určený ako pre mužov tak aj pre ženy. Jeho cena bola v tedy 10 centov. K radikálnemu obratu prišlo v roku 1910, nový majiteľ VOGUE, C.M. Nast, ho premenil z malého magazínu premenil na jednu z Amerických ikôn vo svete módy. Svoju pozornosť zacielil na ženy a výrazne zvýšil cenu…

 

Silné mená
V roku 1960 sa pod vedením šéfredaktorky Diany Vreeland Vogue začal prezentovať nielen ako odborník na módu, ale aj ako hlasná trúba sexuálne revolúcie. Stále častejšie sa objavovali témy, ktoré nesúviseli len z fashion priemyslom či šminkami, ale začali sa objavovať články vyjadrujúce postoje k aktuálnemu dianiu. A tak je to aj dodnes.

Druhým menom, ktoré je všetkým dôverné známe je Anna Wintour, ktorá si na stoličku šéfredaktorky sadla v roku 1988 a sedí tam dodnes. Sama zo seba spravila značku, ktorú reprezentuje najmä dokonalý bob a čierne slnečné okuliare.

 

Ten náš
O titulke prvého Vogue CS sa toho narozprávalo…Nakoniec sme tam mohli vidieť Karolínu Kurkovú v roli veľkej Oľgy. O tom prečo zvíťazila myšlienka a posolstvo nad drahými značkovými šatami komentuje šéfredaktorka Andrea Běhounková (dlhé roky predtým pôsobila ako šéfredaktorka českého ELLE) vo svojom prvom editoriali. Mne osobne sa to pozdáva, veď koniec koncov móda nie je len o šatách ako takých, ale aj o sebavyjadrení. Preto sa teším, že Vogue sa nebál vyjadriť.

 

Zdroj: AVE 
Foto: thechicdayily.com, artdiscover.com, fashingonerogue.com, stiletto-chic.blogspot.com, deskgram.net