Ešte stíhate! Toto je 7 dôvodov, prečo si LIPOVÉ KVETY určite nazbierajte!

Lipa je krásny ale aj neskutočne liečivý strom. Toto sú dôvody, pre ktoré by ste mali zbierať jej kvety.

 

Perfektná na pokožu a vlasy

Lipa pokožku účinne čistí a hydratuje. Vo forme oplachov prospeje zdraviu vlasov i pokožky hlavy, najmä v boji s lupinami sa ukázala veľmi nápomocná.

Pôsobí potopudne

Istá štúdia dokázala, že po vypití záparu z lipových kvetov sa účastníci výskumu potili dvakrát toľko, ako pri užívaní čistej horúcej vody. Potné žľazy stimulované lipovými kvetmi reagujú už na nepatrné tepelné podráždenie a podnecujú organizmus k poteniu.

Posvätný strom

Práve lipa sa stala symbolom Slovanov. V stredoveku ju používali proti zlým silám, démonom a proti upírom. Jej drevo je považované za sväté, čo vyplýva aj z latinského názvu lipového dreva lignum sanctum. 

Ochranca snov

Hovorievalo sa, že lipa chráni ľudí pred nočnými morami a napomáha k dobrému spánku. Navyše prináša sny o budúcnosti, ktorá je bezstarostná. Ak sa vám o lipe prisní, je to predpoveďou veľkého šťastia, ktoré vás čaká.

 

Opradená mýtmi

Podľa legendy prmenili grécki bohovia nymfu na lipu, ktorá ich k tomu uprosila, aby sa vyhla smrteľníkom.

Najlepšie na chrípku

Kvety lipy pomôžu pri kašli, odstránia hlieny a najmä podporujú potenie, čím sa z tela rýchlejšie odbúrajú toxíny.

Aj proti stresu

Lipové kvety podporujú detoxikáciu organizmu, pozitívne vplývajú na činnosť obličiek, no zmierňujú i stres a napätie. Lipa uvoľňuje stavy depresie a úzkosti, tlmí bolesti nervového pôvodu.

Zdroj: Záhradkár.sk