Džínsy ako ich nepoznáte

ďínsy

Všetky ich máme v šatníku a všetky ich milujeme! Džínsy. Kedysi nevkusné, dnes neodmysliteľná súčasť módy.

Odev baníkov
Džínsy to v svete módy nemali ľahké. Nohavice šité z bavlnenej látky sa prvýkrát objavili v 70. rokoch 19. storočia v Amerike ako odev baníkov a kovbojov. Nie nadarmo sa označujú slovom texasky, podľa krajiny pôvodu. Pôvodne slúžili ako pevný odev na ochranu pred ťažkou prácou. Označenie jeans pochádza z francúzskeho prekladu farbiva, ktoré je pre ne typické. V konzervatívnych časoch boli dlho považované za nevhodné do spoločnosti.

Symbol revolty
Svoju skutočnú slávu zažili až v druhej polovici 20. storočia, kedy sa stali súčasťou obliekania tínedžerov.  V päťdesiatych rokoch boli symbolom rebélie a propagovali ich mnohé známe herecké, či spevácke ikony. V šesťdesiatych rokoch boli preslávené aj vo filme Mustangy krásnou Marylin Monroe v hlavnej úlohe. Mnohí si museli vystáť dlhé rady pred odchodmi na nový, nedostatkový tovar. Žiadne nohavice nezožali taký úspech ako džínsy.

Bežná súčasť šatníka
Dnes sme už našťastie predsudky z džínsov prekonali a dobou sa zmenil aj ich materiál. Džínsy sú dnes o mnoho pohodlnejšie ako tomu bolo kedysi a preto sú obľúbené na bežný pracovný deň. Nemusia sa prať, žehliť, sú pružné a dobre vyzerajú. Kto by ich nemiloval? V mnohom povoľujú aj zaužívané konvencie a etiketa. Džínsy ako odev ťažko pracujúcich baníkov a neskôr prejav rebélie boli na spoločenských udalostiach nálepkované ako „nevhodné“. Dnes už s výnimkou plesov, svadieb, či opery sú bežnou súčasťou odievania.

Unisex oblečenie
Na spoločenských udalostiach sú tolerované najmä u mužov. Elegantné sako, košeľa a  džínsy sú dnes viac vítané ako nevhodné. Dôležité je odhadnúť aj správnu mieru. Nášivky, diery, či strapce sú vhodné skôr na bežný deň, ak vôbec. Džínsy sú odlišne vnímané aj u žien. Kým v pracovný deň sú nepovšimnuteľnou súčasťou ich odevu, na spoločenskú príležitosť stále dominujú šaty, či sukňa. Napriek tomu sa ich vývoj v histórií posunul výrazne vpred a ako prvý oprávnil obe pohlavia nosiť rovnaký kúsok- tzv. „unisex“.