Dýcham, teda som

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako dýchate? Dýchame 24 hodín denne: od prvého hlbokého nádychu s krikom pri narodení až do posledného výdychu a predsa to nevieme správne. Ani netušíme, prečo je správne dýchanie také dôležité.

Väčšina dýcha plytko, teda nesprávne. Nikto nás nikto neučí. Veď je to také jednoduché, ide to „samo“, nemusíme sa nad tým vôbec zamýšľať. Správne dýchať je doslova umenie, ktorému sa treba učiť a zdokonaľovať ho. Môžete sa to naučiť sami alebo za pomoci dobrého učiteľa hoci na hodine jogy, pilatesu, taiči či u rehabilitačného lekára. Málokoho napadne, že niečo také banálne ako dýchanie by mohlo byť príčinou jeho ťažkostí. Dýchať znamená žiť. Každá živá bunka nášho tela potrebuje kyslík. Dýchanie založené na nesprávnych návykoch, teda také, ktoré nedovoľuje bránici  plne sa roztiahnuť, má mnoho škodlivých účinkov na organizmus. Znižuje napríklad výkonnosť pľúc, a tým obmedzuje prívod kyslíka do buniek. Pri povrchnom dýchaní a ochabnutom brušnom svalstve sa dýchaním zaťažuje bedrová časť chrbtice. Pri dýchaní otvorenými ústami pre zmenu zaťažujeme svaly šije, čo vyvoláva bolesti hlavy a krčnej chrbtice. So zlým dýchaním súvisia aj časté blokády v oblasti medzi lopatkami. Pri nedostatočnom nádychu sa hrudník nerozťahuje do šírky, a tak medzirebrové svaly  nepracujú. Po čase dokonca stuhnú tak, že už nie sú schopné žiadneho pohybu.

Dýchaním na neduhy
Dýchaním môžeme ovplyvniť úzkosť, strach, bolesť hlavy, krížov, krčnej chrbtice, choroby prínosových dutín, najmä však stres, ktorý je prapôvodcom mnohých chorôb. Indickí lekári tvrdia, že dýchaním sa dá liečiť a pozitívne ovplyvniť každá choroba. V indických školách dokonca  učia deti správne dýchať. Odmalička, už od detstva im vštepujú správne dýchacie návyky. Podľa toho, ako sa cítime, aj dýchame. Ak sme nervózni, dýchame plytko, čo nie je dobre.  Ak sme vzrušení, zadržiavame dych, ani to nám nerobí dobre.  Pri záchvate paniky, strachu či úzkosti, dýchame tak rýchlo, že nám hrozí hyperventilácia. Ak máme odpovedať na skúške, či vystupovať pred veľkým publikom, stúpa námadrenalín, srdce začne biť ako o závod. Aj na to je liek – správne dýchanie.

V joge sú vzorce dýchania, ktoré dokážu navodiť psychickú pohodu, uvoľnenie, podporiť činnosť vnútorných orgánov.

„Už jednoduché pozorovanie dychu pôsobí mimoriadne upokojujúco na myseľ. Možno sa potrebujete sústrediť a nedarí sa vám. Ak sa sústredíte na dych, stíšite ho a zastavíte, upokojíte tak aj prúd myšlienok a zostane len jedna prevládajúca,“ radí dlhoročný cvičiteľ jogy Juraj Gajdoš. Pri pocite úzkosti či strachu stačí pár hlbokých nádychov a výdychov. Ak prežívate pocity paniky, máte hrozivý pocit, že sa nemôžete nadýchnuť, je vhodné skôr dych nachvíľu zadržať alebo dýchať do igelitového vrecka.správne dýchanie

Bránicové dýchanie
Od detstva nás nútia sedieť dlhé hodiny v školskej lavici, potom sedíme v robote a večer pri televízii. S ohnutým chrbtom a zovretým hrudníkom je správne dýchanie priam nemožné. Ak naviac máme nedostatok pohybu, ktorý by nás inak nútil dôkladne si prevetrať pľúca, výsledkom je ochabnutie dýchacie svalstvo. Hrudník stráca pružnosť, pohyblivosť a dýchanie sa stáva povrchné a neúplné. Preto je dobré osvojiť si dychové cvičenia, ktorá pomôžu vrátiť dýchacím svalom ich funkčnosť, hrudníku jeho vrodenú pružnosť a pohyblivosť a dýchaniu jeho plnú hodnotu.

Všimli ste si, ako dýchajú bábätká? Alebo váš domáci miláčik? Pri nádychu sa im bruško dvíha pekne dohora. Tak to je správne bránicové dýchanie, na ktoré v škôlke a škole postupne zabúdame. Naučte sa ho opäť! Toto cvičenie môžete robiť poležiačky, posediačky, postojačky alebo počas chôdze. Uvoľnite ramená. Položte jednu ruku na brucho.

Nadýchnite sa a vnímajte, ako sa brucho dvíha. Napnite brušné svalstvo. Vydýchnite. Opakujte trikrát za sebou a oddychujte dve minúty. Cvičenie opakujte viackrát za deň.

Nikdy nerobte namáhavý výdych, nepokúšajte sa vyprázdniť pľúca čo najrýchlejšie. Keď začínate pociťovať závrat, oddýchnite si na chvíľu a začnite znovu.

Zdroj: Karolínka
Foto: Shutterstock