Doprajte si parádny reštart! 5 x proti jarnej únave

proti jarnej únave
Woman doing yoga on the lake - beautiful lights

Nemožné sa stáva skutočnosťou! Po nekonečne dlhej a tento rok naozaj tuhej zime prichádza pani jar, plná zelene a kvetov. Áno, zrejme bude aj pršať a niektorých potrápi alergia, ale jar znamená život a k životu treba nakopnúť aj naše telá a duše!

 

Nič tak nenaštartuje telo a ducha ako dobrá masáž. Môžeme pri nej ležať, rozjímať a relaxovať, čo je veľmi príjemné, no zároveň sa v tele dejú veci – krv sa poriadne rozprúdi, naštartuje sa metabolizmus aj lymfatický systém, telo odbúra nejaké tie toxíny, svaly sa uvoľnia…

Ako jarný reštartér odporúčame exotickú havajskú masáž Lomi Lomi, pri ktorej sa vďaka dlhým pohybom skúseného maséra energia prelieva po celom tele v pravidelnom rytme. Je relaxačná a terapeutická zároveň, pretože sa pri nej uvoľňujú svalové aj energetické stuhliny a vo finále sa človek cíti ako znovuzrodený. „Masáž Lomi Lomi je vhodná pre tých, ktorí potrebujú uvoľniť svaly, očistiť organizmus a nabiť ho energiou. Ja ju odporúčam aj po fyzickej záťaži na regeneráciu organizmu,“ hovorí Alena Tóthová, masérka a vedúca wellnessu v hoteli pri Prievaloch.

Tancom proti únave
Ďalší dobrý, trendy, sexi a po všetkých stránkach príjemný spôsob, ako nedovoliť jarnej únave ovládnuť naše telá, je tanec. Napríklad taká zumba. Je rytmická, človek sa pri nej trošičku spotí a málinko zadýcha, čo je však len a len dobre pre obehovú sústavu a taktiež letnú figúru do plaviek. Počas tanca sa do tela vyplavujú endorfíny, ktoré sú zárukou stopercentne dobrej nálady a nulovej únavy. A to všetko v dobrej spoločnosti iných tancujúcich každého druhu – nadšených amatérov, milovníkov rytmov, mierne pokročilých – a pod vedením skúseného inštruktora. Navyše fešáka, teda v prípade, že na zumbu zájdete do latino klubu na Prievozskej v Bratislave. „Zumba je aeróbne cvičenie na hudbu. Rýchla strieda pomalú, jeden tanečný štýl obmieňa druhý. Na zumbe sa nedá nudiť, pretože vás pohltí salsa, merenge, hip-hop, ča-ča-ča, samba… Naozaj sa to ťažko opisuje, oveľa lepšie je aspoň raz to zažiť,“ nabáda atraktívny inštruktor fitness zumby Eliér zo spomínaného latino klubu v Bratislave.

Blaho pre pleť
Dostatočne nabiť energiou a vitamínmi po dlhej zime určite potrebuje aj naša pleť. Vhodné sú produkty so sviežimi prvkami, ako sú hrozno či olivový olej. Najintenzívnejšiu a zároveň najšetrnejšiu starostlivosť zabezpečia produkty s označením BIO. Prírodnej kozmetiky je už na našom trhu trochu viac ako v minulosti a jej výhody oproti iným produktom sú nesporné: je vhodná aj pre najcitlivejšiu pokožku, neobsahuje kovy ako nikel, chróm a kobalt, na ktoré sú niektorí alergickí, nenachádzajú sa v nej parabény, alkohol, farbivá ani silikóny a nie je testovaná na zvieratách.

Všade samý peľ
Prítomnosť mikroskopických žltých zrniečok v ovzduší mnohých neteší, pretože peľové zrnká ich dráždia, a tak im tečie z nosa i z očí. Avšak pozor, pretože samčie pohlavné bunky rastlín sú aj veľmi užitočné. Ak sa v lekárni popýtate na výživový doplnok, ktorý je extraktom z peľových zŕn PureCytonin, dostanete sa k veľkému daru prírody, a to bez akýchkoľvek alergických prejavov. Alergiu totižto spúšťa obal peľového zrnka, ale nie jeho obsah. Ten je, naopak, veľmi prospešný pre ženy v najlepšom veku a v prechode. „Extrakt z peľových zŕn priaznivo pôsobí na symptómy, ako sú návaly tepla, nočné potenie, nervozita či bolesti kĺbov, ktorými trpia ženy počas menopauzy. Užívať sa však dá aj skôr a preventívne, čo iba odporúčam,“ hovorí gynekológ MUDr. Jozef Španka.

Dámska jazda a jar – ideálna kombinácia
Aký by to bol reštart bez spriaznených duší – bez priateliek, kolegýň alebo aj mám, jednoducho bez žien, s ktorými sa dá nekonečne dlho hovoriť vážne aj veselo, ktoré počúvajú, vedia poradiť a nikdy nesúdia?! Aby ste sa zbavili iných rušivých elementov, ako sú partneri, deti, domácnosť či práca a mohli si naozaj dobiť baterky na nový začiatok, treba sa zbaliť a odísť spoločne na príjemné miesto. Minimálne na víkend.

Príjemných miest je ako maku, zatiaľ neokukaným a naozaj zážitkovým je napríklad wellness hotel pri Prievaloch na Záhorí, ktorý ponúka perfektné spa, masáže od výmyslu sveta, zážitkovú gastronómiu a navyše joga víkendy. Všetko v nádhernom osemhektárovom parku. Ticho, pohoda, príroda a iba vy a vaše spriaznené duše rozmaznávané od hlavy po päty. To naozaj dodá energiu a chuť do života!

Pripravila: Natália Petkáčová
Foto: istock

proti jarnej únave
Woman doing yoga on the lake – beautiful lights