Deti na palube! 5 základných pravidiel, ako si užiť letný festival aj so svojimi ratolesťami.

ochrana sluchu detí

Stráviť čo najviac času vonku počas leta je prirodzeným prianím takmer každého z nás. Či už na prechádzke v parku, na terase obľúbenej reštaurácie v spoločnosti blízkych, alebo na jednom z mnohých letných festivalov, ktoré ponúkajú výber toho naj aj toto leto. A keď do rodiny pribudnú deti, stačí dať pozor na pár vecí a ratolesti si letnú pohodu môžu užívať s nami.

Ak chceme s deťmi navštíviť hudobný festival, mali by sme si vybrať taký označený ako baby-friendly. Personál potom nebude prekvapený, pokiaľ napríklad budete potrebovať pomoc pri ohrievaní mrkvičkového príkrmu. Našťastie, z roka na rok je čoraz viac festivalov pripravených aj na najmenších návštevníkov a prispôsobujú im nielen program, ale aj služby festivalu s cieľom pripraviť pohodlné a bezpečné miesto pre letnú zábavu aj rodinám s deťmi.

Najväčší slovenský festival Pohoda je už síce za nami, ale aj na ďalších festivaloch sú deti vítané. Určite si s nimi užijete veľa zábavy už tento víkend aj na Žákovic Open v Trenčianskych Bohuslaviciach i Cibula Feste v Holíči, neskôr na festivale Grape v Piešťanoch a mnohých ďalších. A aby ste si z nich celá rodina odniesli len príjemné zážitky, nezabudnite na týchto 5 dôležitých vecí:

Voda, voda, a zase voda!
Počas festivalu človek nachodí denne aj niekoľko kilometrov a často na priamom slnku, pri vysokých teplotách. A bez toho, aby si to uvedomil, ohrozuje svoje telo nedostatkom tekutín, ktorých v takýchto situáciách potrebuje oveľa viac ako za bežných okolností. Pre deti je pravidelný prísun tekutín ešte dôležitejší, preto sa netreba spoliehať iba na možnosť zakúpenia tekutín v stánkoch, kde môžu byť extra dlhé rady, ale treba mať fľašu s vodou stále pri sebe. Nečakajte, kým dieťa zahlási, že je smädné. Smäd pociťuje oveľa neskôr, ako dospelý. Ponúkajte mu vodu každú chvíľu a zabezpečte, aby aspoň pár hltov vypilo. Ak je to možné, dajte dieťaťu vypiť radšej čistú vodu ako malinovku, po tej bude čoskoro zase smädné.

Komfort nadovšetko
Odolajte prosbám dieťaťa, že si na festival zoberie len žabky so superhrdinom alebo otvorené sandále s princeznou. Zbaľte mu radšej pohodlné uzavreté topánky, v ktorých ale môže nôžka dýchať a pri ktorých vám nebude ľúto, ak ich domov priveziete špinavé od blata a od prachu.

Dieťa slnka
Aj keď sa organizátori snažia vytvoriť na festivaloch čo najviac tienistých miest, kde môžete v bezpečí stráviť so svojím dieťaťom tú najväčšiu páľavu, slnku sa pri návšteve festivalu úplne nevyhnete. Zoberte si so sebou opaľovací krém s faktorom minimálne 30, na očká patria slnečné okuliare a na hlavu šiltovka alebo klobúčik.

Chrániť netreba len oči a pokožku, ale aj sluch
Počas festivalu môže hluk dosiahnuť hodnotu až 110 decibelov a malé dieťa ho vníma ešte citlivejšie ako dospelý.  Aby ste ochránili sluch malých festivalových fanúšikov, zabezpečte si ešte pred návštevou festivalu špeciálne chrániče sluchu vyvinuté pre deti. Vážia iba 180 g, čiže nebudú obťažovať dieťa vysokou váhou, dobre sedia na detskej hlavičke a sú v žiarivých farbách, vďaka čomu budete mať dieťa stále na očiach. Chrániče sluchu v tvare slúchadiel ochránia detské ušká pred hlukom, ale umožnia aspoň čiastočne počuť okolité zvuky. Dieťa teda nie je od okolitého sveta  izolované a môže si bezpečne vychutnať atmosféru festivalu. Veľký priestor vo vnútri mušlí obmedzuje zahrievanie a potenie a preto sa deti budú cítiť príjemne počas celého koncertu.

Rozprávajte sa
Spoločne zažiť kultúrne podujatie, ako je letný hudobný festival, môže pozitívne ovplyvniť emocionálny aj sociálny rozvoj nášho dieťaťa. Deti sa tu môžu naučiť tolerancii a otvorenosti, vstrebať pritom veľké množstvo rôznych nových impulzov a zažiť veľa nových pocitov. Toto všetko môže byť pre dieťa ľahšie stráviteľné, ak si pred festivalom nájdete čas na rozhovor o tom, aký program uvidíte, čo všetko zažijete a ako sa ľudia na festivaloch správajú. Počas festivalu sa rozprávajte, čo sa páči dieťaťu, čo sa páči vám, ako sa na danom mieste cítite a vysvetlite mu, prečo sa na festivaloch cítite dobre vy osobne a prečo sa vám takýto osobný hudobný zážitok páči viac ako napríklad pozeranie klipov na youtube. A po skončení festivalu a návrate domov si môžete večer v posteli povedať rozprávku o dnešnom dni a spoločne si zaspomínať na pekné zážitky z festivalu a pripomenúť si aj poučenia, ktoré si určite z takejto udalosti odnesú rodičia aj deti.

Zdroj: Spolonosť 3M
Foto: Shutterstocck