Denne sa rozprávame 5 – 12 minút

Rozprávajme sa spolu

Sociológovia na to prišli už pred viac ako dvoma rokmi. Obávam sa, že odvtedy sa to ešte viac zhoršilo. Paradoxne, čím viac prostriedkov, sietí a možností na komunikáciu, tým menej sa medzi sebou rozprávame.

Upozorňujú na to aj učitelia. 5 – 6 ročné deti majú slovnú zásobu na úrovni 3 – 4 ročných. Áno, dnešné deti si vedia zapnúť tablet, stiahnuť aplikáciu do mobilu a dokonca si už v predškolskom veku vedia čo to prečítať a rozumejú aj mnohým anglickým výrazom. To všetko podporuje časté využívanie počítačov a iných zariadení, ktoré im rodičia dávajú do rúk, aby ich zabavili bez toho, aby ich museli zabávať. Výsledok? Naše deti nevedia komunikovať, nevedia vyjadriť svoje myšlienky, pocity, mnohým veciam nerozumejú, lebo ich rodičia nemajú čas vysvetliť im ich.

Moja stará mama mi vravela, že v minulosti, v čase keď ľudia žili z toho čo si doma dopestovali a dochovali, nemali rodičia čas na také obskakovanie okolo svojich detí ako je tomu dnes. Zato, vždy večer, keď prišli z poľa a sadli si ku skromnej večeri, rozprávali sa až kým všetci nezaspali. Deťom sa rozprávali príbehy, rozprávky, strašidelné zážitky, ktoré ich mali donútiť poslúchať a dospelí medzi sebou komunikovali o všetkom čo počas dňa zažili, urobili, čo ich čaká. Radili sa medzi sebou, vymieňali si skúsenosti, ale aj novinky. Ľudia boli hlavným a jediným médiom. Nepotrebovali telefón, internet ani chat, aby medzi sebou šírili informácie, aby o sebe vedeli všetko čo vedieť potrebovali a chceli. Preto boli v lepšej psychickej kondícii, ako sme my. Nie je nič horšie, ako keď sa zo svojho vnútorného prežívania nemáte komu vyrozprávať. A dnes sa veru nemáme, lebo deti sú zaneprázdnené počítačovou hrou, manžel si konečne môže prečítať online noviny a nám nezostáva nič iné, len sa objednať k psychologičke, lebo to je jediná možnosť ako to všetko, čo v sebe nosíme, dostať von.

Rozprávajme sa spoluKedysi sa ľudia zo všetkého vyrozprávali, keď bolo treba, spolu si poplakali, ale väčšinou sa snažili zahnať únavu a bolesť po náročnom dni pozitívnymi a veselými myšlienkami. Dnes sa medzi sebou rozprávame 5 – 12 minút denne, väčšinu dňa sa nemo bavíme s našim laptopom, tabletom, smartfónom.

Sociológovia upozorňujú, že práve preto sa z našej spoločnosti vytráca spolupatričnosť, empatia, porozumenie a láska. Nemému ani vlastná mater nerozumie – tam, kde sa nekomunikuje, tam niet porozumenia. Preto sa u nás rozpadáva každé druhé manželstvo, a preto je tak veľa „problematických“ detí. Skúsme odložiť telefóny, vypnúť telku a viac sa rozprávať s našimi blízkymi. Taliani žijúci a Slovensku tvrdia, že im u nás neprekáža ani tak malý počet slnečných dní ako to, že sa tak málo stretávame s priateľmi. U nich je bežné, že sa po práci idú vykecať s kamarátm na pohár vína, my si na tých svojich nájdeme čas maximálne tak v piatok večer.

Autor: Eva
Foto: Ingimage