Darujte pravidelne krv, má to pozitívny vplyv na zdravie

Ak ste sa ešte nerozhodli pomáhať iným, pomôžte sebe. Ukázalo sa, že darovanie krvi nepomáha iba obdarovanému, ale aj darcovi, ak to robí na pravidelnej báze. Vedci z austrálskej Macquarie University testovali 285 hasičov, ktorí boli za posledných dvanásť mesiacov darovať krv alebo plazmu. Následne zistili, že darcovia majú oproti iným zvláštnu výhodu.

 

Pravidelné darovanie krvi im totiž znížilo množstvo „večných chemikálií“ v krvi. Až o tretinu. Večné chemikálie sú široko používané perfluóralkylové a polyfluóralkylové látky (PFAS). Výsledky štúdie ukazujú, že pravidelné darovanie krvi alebo plazmy viedlo k významnému zníženiu PFAS v krvi v porovnaní s kontrolnou skupinou. Darcovstvo plazmy bolo ešte efektívnejšie, pokles látok bol až 30-percentný. Ak potrebujete vedieť viac, nájdete v štúdii publikovanej v JAMA Network.

PFAS  sa nachádzajú v mnohých výrobkoch – od farieb až po panvice na varenie a spájajú sa s viacerými zdravotnými problémami, ako je obezita, cukrovka i niektoré druhy rakoviny. Výsledky výskumu sú mimoriadne sľubné a ďalším krokom je testovanie konkrétnych skupín, ktoré by mohli profitovať z toho, že by pravidelne chodili darovať krv alebo plazmu. Samotný výskum je cenný tým, že môže charitatívny čin povýšiť na terapiu a liečbu pacienta.

Autor: -aka-