Darina Hamarová: Prečo píše pod pseudonymom?

Slzy muža – to nie je len obyčajná kniha  na strávenie pekných chvíľ. Svojím dejom vám nedopraje spánok a už po pár riadkoch vás vtiahne do príbehu, ako keby ste boli samotným hrdinom románu… Pri čítaní tejto knihy máte pocit, ako keby autorka Darina HAMAROVÁ sedela oproti vám a celý ten príbeh vám rozprávala. Nechala sa inšpirovať skutočnými udalosťami a vznikla naozaj sugestívna kniha s názvom Slzy muža…

Román Slzy muža ste nevydali pod vlastným menom, píšete pod pseudonymom Darina Hamarová. Prečo?

Asi preto, že moje priezvisko nie je tak zaujímavé. A prečo Darina Hamarová? Darina je skutočne moje meno a Hamarová mi vymyslela moja neter. V rodine sa to celkom ujalo a verím, že sa to ujme aj na verejnosti.

 

Takže – kto vlastne je autorka s pseudonymom Darina Hamarová?

Je to normálna, obyčajná žena. Matka, ktorá vychováva štyri deti. Dve svoje a dve, ktoré mi zostali po sestre. Vlastne, všetky štyri sú moje. Teším sa z ich úspechov a ťažko prežívam ich sklamania. Okrem týchto svojich detí, mám kopec ďalších. Som totiž učiteľka v základnej škole. Učím angličtinu a informatiku. Milujem svoje povolanie, iné si ani neviem predstaviť. Žijem na Orave, v Oravskom Veselom, som akosi prirastená k tej oravskej hrude… Nech som kdekoľvek, veľmi rada sa sem vraciam, tu som šťastná. Ešte by som mala spomenúť našich dvoch labradorov. Volajú sa Vera a Bella.

 

O čom je vaša prvotina Slzy muža? Má nesmierne pútavú obálku…

Slzy muža je príbeh muža odsúdeného za vraždu a znásilnenie mladej dievčiny. Nie je to detektívka, v knihe nenájdete dvojicu detektívov, či iných hrdinov zákona… Je to skôr sonda do duše muža, ktorý miloval. Knihu som písala na základe skutočných udalostí, ktoré mi sprostredkoval jeden známy a s ktorým som na písaní knihy spolupracovala.

 

Ako ste si vybrali vydavateľstvo Motýľ, kde vám kniha vyšla?

Úplne geniálne, ak môžem použiť toto slovíčko. Z množstva vydavateľstiev, ktoré na Slovensku a v Čechách fungujú, sme na internete vybrali tri, ktoré podľa nás vyhovovali zameraniu knihy. Jedným z týchto troch vydavateľstiev bolo vydavateľstvo Motýľ. Poslali sme tam rukopis a už o týždeň sme mali spätnú väzbu o tom,  že sa im román páči a majú záujem ho vydať. Priznám sa vám, takú rýchlu reakciu som vôbec nečakala. A dnes je kniha na svete. Veľmi sa z toho teším.
Chystáte aj ďalšiu knihu?

Mám rozpísané až dve! Verím, že tú prvú stihnem dopísať do konca tohto mesiaca. O čom bude? Pracovný názov má Danica. Je to o žene, ktorá bola silnejšia ako smrť. Je to iný príbeh než Slzy muža a je aj písaná iným štýlom. Tá druhá má pracovný názov Návrat – a ak budem mať dobre zastrúhanú ceruzku, tak by som ju chcela dopísať v priebehu niekoľkých mesiacov. Do konca tohto roku. Táto kniha je akousi odyseou muža, ktorý hľadá stratený zmysel života. Oba príbehy sú opäť písané na základe skutočných udalostí.

 

Foto: archív D. Hamarovej