Darčeky na Vianoce nemusia byť previazané mašľou

rodina

Prichádza najkrajší čas v roku- Vianoce a s tým súvisia aj darčeky, na ktoré sa všetci tešíme. Najkrajší darček nech sú dobré medziľudské vzťahy. Zastavme sa nachvíľu a porozmýšľajme nad pointou priateľstva, lásky i porozumenia. Aj s tým sú predsa tieto najkrajšie sviatky spojené.

Už slávny francúzsky autor Malého princa Antoine de Saint Exupéry bol stotožnený s krásnou myšlienkou: „Najväčším bohatstvom človeka sú medziľudské vzťahy.“ A na tie by sme nemali zabúdať počas roka, i počas celého nášho života. Hmotné darčeky, ktoré si dávame počas Vianoc by mali byť len zrniečkom toho, čo si skutočne máme rozdávať.

Často si neuvedomuje fakt, že mať po boku toho správneho človeka, na ktorého sa môžeme kedykoľvek obrátiť, nie je len tak a že si to treba vážiť a o túto hodnotu sa patrične starať. Na svete je veľa ľudí, ktorí sú sami alebo nepriazňou osudu o dôležitého človeka prišli. Treba si vážiť blízkeho človeka, ktorý vás má bezhranične rád a s ktorým sa cítite ako v raji. Aj keď sú vo vzťahoch neraz búrlivé obdobia, so správnym človekom sa prekonajú a opäť vyjde slnko. Nech je hodnota lásky tým pravým darčekom pod vianočným stromčekom.

Mať rodinu, ku ktorej sa môžeme kedykoľvek vrátiť, treba „posiať láskou“ a všetkým milujúcim členom rodiny tak dať najavo, že ste tu pre nich.

Mať najlepšiu kamarátku je tiež vzácny dar. Ak ste tu jedna pre druhú a ak sa viete zasmiať i poplakať si spolu, takú priateľku si treba nesmierne vážiť a hodnotu priateľstva naďalej pestovať. Nezabúdajte na kamarátov počas sviatkov len pre to, že už máte vlastnú rodinu. Slová vďaky stále pohladia naše srdce.

Najkrajšie dary sú dary od srdca a to najjednoduchšie, čím môžete ľudí potešiť, je úsmev a dobrá nálada. Aj keď sú Vianoce čarovné práve preto, že sa akosi k sebe máme bližšie, úsmevom by sme šetriť nemali ani po ostatné dni.

Aj keď si niekedy situácie vyžadujú, aby sme odkryli aj to horšie z nášho ja, nech je takých situácií čo najmenej. K známym i menej známym, s ktorými sa dostaneme do styku, by sme sa mali správať slušne s dávkou porozumenia a tolerancie, vďaka čomu môžu byť medziľudské vzťahy bezproblémové.

Kiežby čaro Vianoc ostalo v každom z nás dlhšie, kiežby sa naše tváre rozžiarili zakaždým, keď nás niekto poteší aj nehmotným darčekom.

Hodnoty ako je láska a priateľstvo, ktoré sú hlavnou myšlienkou Exupéryho knihy nech sa naďalej krásne rozvíjajú a budujú na základoch. Darčeky na Vianoce predsa nemusia byť len tie, ktoré sa zabalila do krásneho vianočného papiera a previažu mašľou.

Krásne Vianoce po boku tých správnych ľudí!

 

Autor: ivicka
Foto: http://cf.ltkcdn.net/christmas/images/std/142891-400×265-christmas-party.jpg