Dajte „na neho“ pozor, prostata mužov stále trápi

Po prvýkrát robili na Slovensku podrobný prieskum medzi lekármi, pacientmi a partnerkami pacientov v roku 2011 a zamerali ho na spôsoby liečby a diagnostiku benígnej hyperplázie prostaty (BPH). Výsledky svedčili o tom, že ochorenie trápi každého druhého muža, ktorý sfúkol na narodeninovej torte viac ako 50 sviečok. A takmer nič sa na tom nezmenilo…    

 

Denne nový pacient
Za dvadsať dní prieskumu diagnostikoval urológ denne v priemere 1 nového pacienta. Strach z vyšetrení či zo samotnej liečby spôsobuje, že vyše 45 % mužov navštívi lekára až rok potom, čo začne mať problémy s močením. Nájdu sa aj takí, ktorí na dvere ambulancie zaklopú až po štyroch rokoch trápenia. Takmer polovica mužov (43 %) sa najskôr s problémom zdôverí svojmu praktickému lekárovi, ktorý ich pošle k odborníkovi. Až 49 % prípadov ochorenia odhaľujú urológovia, praktickí lekári ochorenie diagnostikujú len u 25 % pacientov.

 

Odporúčania neberú do úvahy
Ak pacient príde včas, môže sa stať, že sa liečbe úplne vyhne. Vďaka dodržiavaniu odporúčaní lekára a zmene životosprávy sa stav môže zlepšiť sám od seba. Lekár pacienta len sleduje. Pozorné sledovanie volia lekári až v 46 % prípadov, najmä u mužov do šesťdesiatky. So zhoršujúcim sa stavom pacienta lekári siahajú po liekoch.

Počkám a uvidím
Heslom „počkám a uvidím“ sa riadi väčšina pacientov. K lekárovi nejdú hneď, ako sa u nich objavia  príznaky ochorenia. Problémy s močením ich tam zvyčajne vyženú až po roku (34 %). Dokonca až tretina pacientov (31 %) nepodnikne absolútne nič, keď sa problémy s prostatou objavia. Niektorí skúšajú najprv voľnopredajné lieky (18 %) alebo domácu medicínu (13 %). Čo je však zaujímavé, v dnešných časoch internetu len 18 % mužov hľadá informácie práve tam. Až keď po istom čase dostanú pacienti strach, že ide o rakovinu prostaty alebo o iné vážne ochorenie (57 %), navštívia lekára. Zaujímavé je, že bolesť či pálenie pri močení a ani časté zápaly močových ciest nie sú pre mužov nejako obzvlášť nepríjemné. Prekáža im až časté vstávanie v noci (42 %) a  zhoršená kvalita života (30 %).

 

Ženy to vedia…
Ak si muži myslia, že manželky či partnerky, s ktorými žijú, o ich problémoch s prostatou nevedia, tak sa veľmi mýlia. Takmer 60 % žien si všimlo, že s ich milovaným niečo nie je v poriadku. Ženy dokonca úplne presne vedia povedať, kedy ich partner začal mať s prostatou problémy. Veď kto by si nevšimol časté nočné behanie na záchod či neustále močenie počas dňa. Odbiehanie na toaletu je nepríjemné najmä v spoločnosti, ale značne komplikuje aj akýkoľvek výlet a neželane môže prerušiť aj milostné hry. Čo je však dôležitejšie, až u tretiny partnerov si ženy všimli zhoršenie psychického stavu (28 %) a partnerského života (29 %). Až 75 % žien sa zobudí vždy, keď ich muž v noci vstane na toaletu (čo býva 2- aj viackrát za noc). Pozitívom je, že napriek zhoršeným vzťahom sa partneri o tomto probléme vedia porozprávať. Viac ako polovica mužov – až 59 % – nakoniec konzultuje svoj zdravotný stav, rovnako ako návštevu lekára, práve so svojou partnerkou.

Autor: Marta Z.