Hudba

Dagmar Pecková vydáva svoj prvý vianočný album

Dagmar Pecková vydáva svoj prvý vianočný album

V spolupráci s Jaroslavom Krčkom, Musicou Bohemicou a Gentlemen Singers nahrala česká diva Dagmar Pecková album s názvom Zrození. Novinka obsahuje české a moravské vianočné koledy, vianočné piesne z českých barokových kancionálov a vianočné spevy starej Európy. Album vydáva  5. októbra 2018 vydavateľstvo Supraphon. V decembri uskutoční Dagmar Pecková s Musicou Bohemicou i rovnomenné koncertné turné.  

Mezzosopranistka Dagmar Pecková sa rozhodla dať svojim priaznivcom krásny hudobný darček v podobe vianočného albumu. V spolupráci s Jaroslavom Krčkom a jeho skvelým súborom Musica Bohemica sme sa snažili vytvoriť oduševnelý album vianočných piesní, ktoré nás napĺňajú vierou, túžbou po lepšom svete a láskou k vianočným tradíciám. Dala som mu názov Zrození (Nativitas), pretože tie piesne sú o zrodení dieťaťa a sú oslavou materstva,“ hovorí speváčka na margo projektu.  

Fanúšikov pri počúvaní albumu Zrození potešia české a moravské koledy i nežná poetika vianočných piesní z českých barokových kancionálov 17. storočia (Michnova Chtíc aby spal vo výbere nemôže chýbať). Dagmar Pecková sa však rada díva i ďalej za hrebene Krkonošských hôr, Krušných hor a Šumavy. Konieckoncov či už máme na slávnostne prestretom stole kapra alebo moriaka, v celej Európe na Vianoce oslavujeme narodenie Spasiteľa. V Anglicku sa spieva Good King Wenceslas, v Poľsku Lulajże Jezuniu, hocikde inde Stille Nacht a Adeste fideles v najrozličnejších prekladoch. Ale čo vo Švédsku, Švajčiarsku, Holandsku, Belgicku či v Taliansku? Aj tieto krajiny na albume Zrození odkrývajú svoje hudobné poklady. Jaroslav Krček glosuje práve na túto tému: „Som rád, že sa do výberu kolied dostali aj také, ktoré tu zatiaľ nikto nenahral. Napríklad holandská, belgická či švédska a švajčiarska koleda – všetky melódie, ktoré vznikali pre tento nádherný čas, boli tvorené srdcom; tak sme sa k nim snažili pristupovať aj my a nahrávali sme ich s veľkou úctou a láskou.“

Jaroslav Krček umocňuje kúzlo piesní nielen v roli dirigenta súboru Musica Bohemica, ale i ako autor aranžmánov: jeho nezameniteľný rukopis, inšpirovaný barokovou a ľudovou hudbou, po niekoľkých taktoch doslova okúzli poslucháčov neuveriteľnou škálou farieb, od intímne komornej až po takmer symfonický zvuk. Ďalšie farby dopĺňajú mužské hlasy skvelého zboru Gentlemen Singers i ďalší sólisti Karel Jakubů a Filip Dámec.

Zrození (Nativitas) Dagmar Peckovej obsahuje celkom 30 kolied a piesní. Album vydáva Supraphon s podporou spoločnosti EOP a v spolupráci s agentúrou Camerata 5. októbra 2018 na CD i v digitálnych formátoch.

 

DAGMAR PECKOVÁ a MUSICA BOHEMICA: Vianočné turné ZROZENÍ

 1. 11. Příbram, Divadlo A. Dvořáka
  30. 11. Pardubice
  02. 12. České Budějovice, KD Metropol
  07. 12. Ostrava, Dům kultury města Ostrava
  09. 12. Chrudim, Divadlo Karla Pippicha
  12. 12. Plzeň
  16. 12. Holešov, zámek Holešov
  17. 12. Olomouc, Janáčkova filharmonie Olomouc – Reduta
  18. 12. Brno, Sono centrum
  20. 12. Praha, kostel sv. Šimona a Judy
  22. 12. Praha, kostel sv. Šimona a Judy
  23. 12. Ústí nad Labem,  Dům kultury Ústí nad Labem

 Teaser: https://youtu.be/aGPy5t-ebxo

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top