Čo zbaliť školákovi na desiatu?

Táto otázka vŕta maminkám v hlave denne – od septembra do júna. Správna desiata by mala byť pestrá, vyvážená a hlavne zaujímavá, aby dieťaťu chutila. Mala by pomôcť „prežiť“ dobu medzi raňajkami a obedom a dodať deťom energiu k učeniu.

Pred rodičmi stojí počas školského roka dennodenne neľahká úloha – ako sa svojmu školákovi zavďačiť, a pritom mu poskytnúť všetky potrebné živiny pre vývoj, aby bol plný energie. Našťastie už dávno neplatí, že vyvážená strava musí byť bez chuti a bez fantázie a že kvôli príprave jedla musia maminky tráviť pol dňa v kuchyni. Stačí len poznať triky, ktorými si môžu prácu pri príprave uľahčiť a pripraviť tak vyváženú desiatu obsahujúcu sacharidy, bielkoviny a vitamíny. Prinášame vám pár tipov, ako za pár minút vykúzliť pestrú a chutnú desiatu a v očiach svojich detí byť tak za potravinového hrdinu.

Desiata ako stavebnica
Každý potravinový hrdina by mal poznať tri piliere, z ktorých by sa malo jedlo poskladať. Navyše, tento základ poskytuje priestor ku kuchynským variáciám a kreativite.

  1. Sacharidy sa delia na komplexné a jednoduché. Obe skupiny dodávajú telu energiu potrebnú na učenie a nerušené vnímanie. Komplexné sacharidy sú trávené dlhšiu dobu, vďaka čomu dieťaťu vydrží pocit sýtosti dlhšie a nebude rýchlo unavené. Obsahujú ich napríklad strukoviny a pečivo, čo je ideálny desiatový základ. I keď sú malí stravníci často vyberaví, sacharidy v podobe chleba alebo šošovice by nemali na ich jedálničku chýbať. Pýtate sa, ako doň prepašovať pre deti často nie veľmi lákavú strukovinu? Čo tak brownies z červenej fazule alebo cícerová nátierka?
  2. Bielkoviny sú považované za stavebnú jednotku organizmu. Navyše sa na ne viaže vápnik, dôležitý prvok pre zdravé a pevné kosti a zuby. Bielkoviny nájdeme v mäse a mliečnych výrobkoch. Príkladom pri zostavovaní desiaty môže byť detská šunka alebo tavený syr Bambino obsahujúci až 25 % ementálu.
  3. Vitamíny dodáme telu i minerálmi a vlákninou v ovocí a zelenine. V prípade školskej desiaty sa vyplatí vsadiť na čerstvosť potravín, pretože tepelná úprava môže niektoré vitamíny zničiť. Tiež je ideálne zohľadniť aj sezónnosť, lebo chuť ovocia a zeleniny je vždy najintenzívnejšia v ich „prirodzenom“ období úrody.

Hoci sú tieto piliere v správne pestrej strave nenahraditeľné, možno ich obmieňať, kombinovať a hrať sa s nimi, ako len chcete. I to najzdravšie jedlo môže zostať zabudnuté na dne školskej tašky, ak bude na prvý pohľad nezaujímavé a stále rovnaké. Deti jednoducho majú radi farby a hravosť. Prečo im preto nevyrobiť trebárs vďaka Bambinu z desiaty tvár s očami a ušami alebo zvieratko?

Na čo ešte myslieť?

  • Raňajkujte so svojou rodinou. Deti si na tento rituál zvyknú a nebudú potrebovať doplniť energiu rýchlymi cukrami.
  • Vyberajte spolu. Nechajte dieťa vybrať si desiatovú krabičku samo. Ak bude mať krabičku, ktorá sa mu bude páčiť, môže ho to motivovať, aby na jedlo nezabúdalo.
  • Sledujte, koľko váš školák vypil vody a či zjedol celú desiatu. Tak budete mať prehľad o jeho prijatej energii.
  • Počítajte. Desiata by mala tvoriť 15 % z denného príjmu energie a byť jednou zo šiestich denných porcií.

Autor: Brabora Vacková
Foto: Shutterstok

zdravá desiata