Čo skrývajú esenciálne oleje

Ako fungujú a ako rozpoznať kvalitné? Aromaterapia je stará ako ľudstvo samo. Využíva éterické oleje, ktorým sa hovorí aj prírodné silice alebo esenciálne oleje. Pojem éterický olej sa pritom používa už od 16. storočia. Tak ako pôvod, aj výroba esenciálnych olejov je výsostne naturálna. Využíva sa v nej jeden z troch postupov – buď destilácia vodnou parou, suchá destilácia alebo mechanické procesy ako lisovanie. Vznikne zmes, v ktorej je esenciálny olej navrchu a voda – hydrolát – naspodku. Ten sa ďalej využíva ako účinná prírodná pleťová voda.

 

Voňavé molekuly

Prírodné esenciálne oleje sa extrahujú z kvetov, kôry, stoniek, listov, koreňov alebo iných častí rastlín. Pri pohľade cez výkonný mikroskop by ste videli, že obsahujú množstvo drobných molekúl. Na veľkosti v tomto prípade záleží rovnako ako na vôni. Miniatúrny rozmer molekúl esenciálnych olejov dovoľuje ich ľahké vdychovanie či vstrebávanie cez kožu. Odtiaľ ďalej putujú do krvného riečiska a krvou sa transportujú po celom tele, aby pomáhali tam, kde treba. Inhalácia esenciálnych olejov zas stimuluje funkcie mozgu. No a odkiaľ sa berie ich aróma? Môžu za to hlavne terpény – prchavé organické zlúčeniny rastlinného pôvodu, ktoré v prírode slúžia na komunikáciu s okolím. Rastliny nimi lákajú hmyz alebo odrádzajú škodcov. Vďaka procesu parnej destilácie sa dajú izolovať z rastlín tak, že výsledkom sú čisté esenciálne oleje, ktoré majú široké využitie v medicíne, prírodnom liečiteľstve, kozmetike či drogérii.

 

Liečivé nádychy

Inhalovanie vhodných esenciálnych olejov pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav organizmu, podporuje imunitu a tlmí prejavy alergických reakcií. Je to vďaka tomu, že zložky esenciálnych olejov dokážu bojovať proti zápalu. Niektoré oleje tlmia akútne dýchacie problémy tým, že stimulujú vylučovanie škodlivín z tela prostredníctvom moču a potu. Keďže ide o čisté a vysoko koncentrované oleje, na dosiahnutie želaného výsledku stačí naozaj iba malé množstvo.

 

Mnoho druhov, veľa účinkov

Keďže príroda ponúka takmer nekonečné množstvo rastlín aj stromov, aj paleta esenciálnych olejov je široká. Vďaka tomu si každý môže nájsť pre seba to pravé orechové, čo mu vyhovuje aj vôňou, aj účinkami. Podobne ako parfumy, aj silice môžu byť citrusové, gáfrové, zemité, kvetinové, drevité (napr. borovica, céder, smrek), korenisté a dokonca aj živicové (napríklad myrha) či bylinné (bazalka). Olej vyberajte nielen podľa žiaduceho účinku, ale aj podľa obľúbenej vône, pretože jeho aróma by mala byť príjemná. Niekedy je náročné odlíšiť prírodný esenciálny olej od umelého. To sa iba zmyslami nepodarí, ale vysoká pravdepodobnosť, že ide o naturálny olej, je, ak je zabalený v tmavom skle. Pomôžu aj informácie na etikete, kde by malo byť uvedené, že ide o 100 % prírodný esenciálny olej, názov rastliny, z ktorej pochádza – môže byť aj v latinčine, a informácia, že dodávateľ, respektíve výrobca má ku každej šarži olejov urobenú GC/MS analýzu. Laik nemusí vedieť, čo to je, ale určite to pre spotrebiteľa znamená, že olej je čistý a nebol falšovaný.

 

Nadýchnite sa…

  • arómy esenciálneho oleja z mäty piepornej a upchatý nos bude čoskoro minulosťou
  • arómy esenciálneho oleja z levandule a alergické reakcie ako slzenie očí či kýchanie budú miernejšie alebo úplne zmiznú
  • arómy eukalyptovej silice na uvoľnenie dýchacích ciest a ľahšie vykašliavanie hlienov
  • arómy esenciálneho oleja z citróna a podporíte správne fungovanie lymfatického systému, čo zmierni bolesť hlavy, nepríjemné prejavy alergie aj psychickú otupenosť

Autor: -aka-