Čo robiť, keď idú von prvé zúbky

Prerezávanie mliečnych zúbkov je dôležitou etapou vo vývoji dieťaťa. Niekedy sa zúbky prerežú bez výraznejších prejavov, niekedy naopak dokážu potrápiť nie len dieťatko, ktoré je vystavené nepríjemným pocitom, ale aj samotných rodičov. Každé dieťatko je jedinečné a má vlastné tempo, akým si týmto životným obdobím prechádza. Napriek individuálnemu prístupu je možné zažiť radosť z každého prerezaného zúbku s úsmevom na tvári. Na vašej, aj na drobcovej.

 

Mliečne zuby sa začínajú vyvíjať už počas tehotenstva, vo výnimočných prípadoch sa dieťa narodí už so zúbkom. Častejší je prípad predčasne prerezaných zúbkov, ktoré sa objavia pred 30. dňom života.  V 15% sa jedná o zúbky navyše a ďalší postup je preto potrebné konzultovať s lekárom. Štandardne sa prvý zúbok ukáže okolo 6. mesiaca života, postupne sa každých 6 mesiacov prerežú v priemere 4 zúbky. Toto jednoduché pravidlo vám pomôže sledovať, či sa vaše dieťatko pasuje so zúbkami prirodzeným spôsobom. Ak ste už sfúkli prvú sviečku a nepýšite sa ani jedným zúbkom, kontaktujte svojho lekára. Celkovo 20 mliečnych zúbkov sa prereže zhruba do 31. mesiaca.

Napriek tomu, že prerezávanie zúbkov obvykle prebieha pokojne, je spojené s mnohými nepríjemnými príznakmi. Neprejavuje sa len lokálne na mieste prerezávania, kde sa môže objaviť modrina, či podliatinka, ale má vplyv na celý organizmus. Bolestivý opuch a zápal ďasienka tak môže byť sprevádzaný zvýšeným slinením, nepokojom, podráždenosťou a hnačkami, výnimkou nie sú ani bezsenné noci plné plaču.

Mami, poraď…
Naše mamy nemali toľko možností ako majú mladé ženy dnes, a predsa toto ťažké obdobie s nami zvládli. Naše starké si pomáhali najmä rôznymi metódami ľudového liečiteľstva, ktoré sa dajú sa aplikovať aj dnes. Takto si vystačíte s prírodou!

Jemné masáže
Základom tejto prvej metódy sú dôkladne umyté ruky a ostrihané nechty – jemne sa dotýkame prstom ďasienok dieťatka. Netlačíme! Len jemne prechádzame po ďasnách. Takáto masáž je veľmi uľavujúca. Môžete svoje bábätko nechať skúmať vašu ruku, nechať ju okuskávať, uvidíte, že mu to aspoň na chvíľku prinesie úľavu a zabaví ho.

Hryzadlá
Na tomto princípe fungujú aj detské hryzadlá a keď v minulosti neboli po ruke, veľmi dobre pomohla aj kôrka od chlebíka. Dávajte si však pozor, kôrka nesmie byť tvrdá alebo oschnutá, pretože by mohla ďasienka ešte viac poraniť.

Znecitlivenie citrónovou šťavou
Naše babiny používali aj citrón a čím kyslejší bol, tým lepšie. Ďasná vďaka nemu trošičku stŕpli, čo zmiernilo nepríjemné tlaky i svrbenie. Mnohé mamičky používajú tento trik dodnes. Dávajú si však pozor na kvalitu ovocia a množstvo prehltnutej šťavy, ktoré by mohlo spôsobiť u dieťatka bolesť bruška.

Overené hojivé bylinky
Repík lekársky je bylina, ktorá zmierňuje zápal a tým pomáha odstrániť aj primárne bolesti. Uvarte z neho slabší čajík, ktorý necháte vychladnúť. Namočte potom doň vatovú tyčinku a tou prechádzajte po ďasnách. Veľmi účinné sú aj kamilky, teda harmanček, z ktorého je vyrábaná aj Camilia, u moderných mamičiek už pomerne známe a účinné prírodné liečivo, dostupné bežne v lekárni. Jej výhodou je gélová konzistencia a že sa z hygienickej, sterilnej ampulky jednoducho vleje do ústočiek bábätka. Tu sa cez sliznicu vstrebe, čím nepomáha len lokálne, na ďasienka, ale aj na ostatné sprievodné javy, ktoré zúbkovanie prináša. Kamilky sú zázračné, či už vo forme čajíku alebo v gélovom lieku.

Milé maminky, držíme všetky palce, aby vás povestné zúbkovanie neprekvapilo ani doma, ani na vytúženej dovolenke. Keď idú von zúbky, je to síce náročné obdobie a dieťatko počas neho býva mrzuté, no hanbiť sa preto zaň, alebo ostávať len preto bez kontaktu s okolitým svetom, tiež nie je ideálne. Zvládnite zúbkovanie s úsmevom!

Autor: Mária H.