Čo robiť, keď chceme mať zdravé oči?

Starostlivosť o oči

Zrak je pre človeka tým najcennejším zmyslom, a preto by sme mali svojim očiam dopriať viac pozornosti a starostlivosti. Vďaka nim máme sprostredkovaný kontakt s okolím. Keďže sú pre nás vzácne, nedovoľme, aby sme akoukoľvek poruchou náš kvalitný život museli obmedziť.

Čo nám poškodzuje zrak?
Je nevyhnutné, aby sme svoj zrak chránili. Naše oči ohrozuje niekoľko negatívnych javov, niektoré z nich však nemôžeme ovplyvniť. K najväčším nepriateľom očí patrí UV žiarenie- preto je nevyhnutné, aby sme oči chránili okuliarmi s UV filtrom. Ak budeme často žmúriť, môžeme si poškodiť šošovku a sietnicu. Ďalším negatívnym faktorom je znečistené prostredie, a to smog, cigaretový dym či priemyselné exhalácie. Častým problémom je, ak naše oči prehnane namáhame- najmä pri čítaní, dlhodobej práci pred počítačom, ale aj pri nevhodnom osvetlení. Okrem týchto faktorov na zrak vplýva aj nevhodná strava, ktorá organizmu neposkytuje dostatok antioxidačných látok, ktoré sú potrebné pri regulácii voľných radikálov.

Čo chráni zrak?
Ak chceme mať zdravé oči, mali sme mať dostatočný príjem niektorých vitamínov, karotenoidov a minerálnych látok a ďalších látok. Práve tieto látky chránia oči pred oxidatívnym poškodením, udržujú funkciu očného nervu a znižujú aj riziko šedého zákalu. Konzumujte preto vyváženú stravu, ktorá je bohatá na ovocie a zeleninu. Práve pri nich platí pravidlo „čím viac, tým lepšie.“ Majú vysoký podiel vitamínov A,C a E. Jedálniček doplňte aj o stravu, ktorá je doplnená aj o vitamíny a minerálne látky. Pre zlepšenie zraku jedzte napríklad orechy, sóju, špenát, kapustu, cesnak, cibuľu, ryby, papriku, brokolicu, vajíčka a samozrejme mrkvu, ktorá je bohatá na vitamín A.

Zlepšite si zrak rôznymi cvičeniami
Unavené a zaslzené oči si zlepšíme aj tým, že k dispozícii budeme mať dobré kvapky, ktoré nám zaručene pomôžu. No okrem nich nám pomôžu udržať zdravé oči aj rôzne cviky. Skúste prenášať pohľad – skáčte pohľadom z jedného predmetu na druhý. Oči sa takto odreagujú a ich pohyby sa skrátia.

Žmurkajme –  1 – 2-krát v priebehu 10 sekúnd, oči sa tak čistia a navlhčia.

Oplachujte si oči každé ráno asi 20-krát najprv teplou a následne 20-krát studenou vodou. Rozprúdime si v nich krv a před spaním proces zopakujte, no už v opačnom poradí.

Starajte sa o vaše oči a tie sa vám za to poďakujú.

Autor:INA
Zdroj: http://ona.idnes.cz/zdrave-oci-nejsou-jen-v-mrkvi-aneb-10-potravin-pro-dobry-zrak-p4w-/zdravi.aspx?c=A110729_101410_zdravi_pet, http://www.ordinace.cz/clanek/jak-si-uchovat-zdrave-oci/, http://www.woman.sk/2013/10/chcete-si-zlepsit-zrak-cvicte/

Foto: http://st1.thehealthsite.com/wp-content/uploads/2012/08/eyes-health1.jpg, http://fac2fac.com/wp-content/uploads/2014/02/healthy-foods-for-eyes.jpg

Starostlivosť o oči