Čisté a minimalistické bývanie? Poradíme vám ako na to.

Názory na minimalistický  štýl sú za posledné roky rôzne. Niekomu pripadá chladný a neosobný no inému zase vyhovuje jeho usporiadanosť a jednoduchosť. V minimalistickom interiéri totiž nenájdete zbytočné sošky, zapratané police, suveníry z dovoleniek či iné čačky nazbierané počas rokov. Samozrejme, vo vašom domove nemusíte ísť až do takýchto extrémov. Prinášame vám ale užitočnú inšpiráciu, vďaka ktorej si môžete aj vy vyčarovať z domova čistý, vzdušný priestor s pomocou premysleného minimalistického štýlu.

 

Minimalizmus v interiéri
Základom minimalistického štýlu v interiéri je najmä jednoduchosť , čisté línie a pravidelné geometrické tvary. Do popredia sa dostávajú kvalitné prírodné materiály, najmä drevo, kov a sklo. Nábytok má čisté línie a v priestore by ho malo byť, čo najmenej. Prioritou minimalistického dizajnu je nechať v interiéri vyniknúť len pár originálnych kúskov a dať priestor prirodzenému svetlu. Dekorácie sú potlačené na minimum a tak pôsobí priestor vzdušne, otvorene a poskytuje pohodlie bez stresu a zbytočných zaprataných vecí. Minimalizmus nie je totiž len spôsob, ako si zariadiť byt, je to životný štýl založený na praktickosti a funkčnej elegancii.

Farebnosť a materiály
Najčastejšou farbou v minimalistickom interiéri býva biela pre svoju čistotu, jasnosť a nekomplikovanosť. Ak však máte pocit, že je pre vás príliš svetlá alebo fádna, siahnite po svetlej maslovobielej alebo krémovej. Mala by však prevažovať nad ostatnými farbami. Dobre pôsobí, ak ju skombinujete so sivou, čiernou alebo modrou. V minimalistickom priestore krásne vyniknú jednoduchšie kusy nábytku v prírodnej farbe a s výraznou štruktúrou dreva, alebo originálne kúsky v niektorej z výrazných základných farieb či z lesklého kovu. Zaujímavé môže byť aj použitie čiernej farby, buď ako decentného doplnku alebo aj vo veľkých plochách. Keď sa skombinuje s bielymi, zlatými alebo striebornými akcentami, môže pôsobiť luxusne až extravagantne. Materiály by mali byť hlavne prírodné, drevo, koža alebo aj sklo vďaka ktorým vzniká v priestore pocit pohodlia a vzdušnosti.

Pohodlný minimalizmus
Keďže minimalizmus v interiéri pôsobí na väčšinu z nás chladno a neosobne, často hľadáme spôsoby ako si ho viac spríjemniť. Preto sa posledné roky do popredia dostal škandinávsky štýl, o ktorom sa hovorí že v sebe nesie prvky minimalizmu. Ide o štýl, ktorý sa nazýva aj „hygge“. Hygge je inšpirovaný škandinávskymi krajinami a to tradičným a remeselným dizajnom v kombinácií s jednoduchosťou, funkčnosťou, patričnou eleganciou a to všetko s nádychom severského folklóru a prírody. Vyznačuje sa neutrálnymi farbami a  prírodnými materiálmi. Niekedy sa mu hovorí aj „minimalizmus  s ľudskou tvárou“.

Škandinávci obľubujú bledé farby a to najmä bielu a často ju kombinujú s originálnymi doplnkami pestrých farieb, hravými vzormi, symbolmi zvierat, kvetov a stromov. Čistý dizajn tohoto štýlu, jednoduché línie, farebnú strohosť a prvky úžasného severského bývania si zamilovali aj Slováci a tak tento trend prevláda čoraz viac už aj našich v domácnostiach.

Autor: Nina Murárová
Ilusstračná  fotografia: pinterest.com
Galéria: Cellbes