Chia semienka doplnia energiu a zlepšia figúru

Počuli ste už o nich? Maličké semienka, známe pod názvom Chia v sebe ukrývajú viac ako ostatné semená. Nielen, že sú výživnejšie, ale ani hocikde nevyrastú, pretože na svoj rast potrebujú špeciálne BIO podmienky. Ich silu poznali aj naši predkovia a využívali ich preto už stáročia pred nami.

 

Uctievané a cenné
V niektorých starých latinskoamerických kultúrach boli Chia semienka také vzácne, že ich považovali za posvätné. Pre Aztékov boli dokonca jednou z kvarteta hlavných potravín, ktorými sa živili. Ich domovom je Latinská Amerika, presnejšie úpätia Ánd, kde je ich pestovanie pomerne náročné. Pri ich raste sa nemôžu používať nijaké pesticídy, herbicídy ani akékoľvek iné chemikálie, či hnojivá, pretože Chia sú na to veľmi citlivé. Pestujú sa tak v podstate úplne prirodzeným a čisto prírodným spôsobom.

 

Čím sú výnimočné?
Chia semienka obsahujú množstvo výživných látok, často krát vo vyššej koncentrácii ako majú tie potraviny, ktoré bežne konzumujeme. Potrebujete napríklad doplniť vápnik? Tak hor sa na Chia – sú totiž jedným z jeho najlepších prírodných zdrojov a obsahujú ho až 5 krát viac ako mlieko a navyše obsahujú aj látky, ktoré ho pomôžu lepšie vstrebať do kostí. Obsahujú tiež bielkoviny, ktorých je dva krát viac, ako v iných druhoch semien. Nachádza sa v nich tiež tri krát viac antioxidantov v porovnaní s čučoriedkami a tri krát viac železa, ako má špenát. Okrem toho obsahujú aj cennú vlákninu, draslík na upokojenie a vitamíny skupiny B. A pozor! Aby toho nebolo málo, vedzte že sú najcennejším prírodným zdrojom Omega 3 a 6 nenasýtených mastných kyselín. Majú ich až o neuveriteľných 80% viac, ako napríklad ľanové semienka.

 

A bonus navyše?  Chia vás zbavia aj prebytočných kíl!
Jednak sa z nich energia uvoľňuje postupne, čo znamená, že vaša potreba ďalšieho jedla bude určite odložená na neskôr, v dôsledku čoho menej zjete a schudnete. A jednak majú tieto semienka schopnosť pri konzumácii spoločne so sacharidmi, zabraňovať narastaniu tukových buniek. Okrem toho sú vhodné pre každého. Od malých detí, cez starých ľudí, napríklad až po diabetikov.

 

Zdroj: aka