Cestujte bez opuchov!

Aj vy sa kvôli opuchom bojíte dlho cestovať autom alebo lietadlom?  Opuchnuté nohy môžu znepríjemniť nielen vašu cestu, ale môžu mať aj negatívny dopad na vaše zdravie.

 

Dlhé sedenie v lietadle alebo v autobuse je síce predzvesťou exotickej dovolenky, no ak si nedáte pozor, môže mať katastrofálne následky. Nedostatok pohybu, stiesnený priestor a  nohy v nepohodlnej pokrčenej polohe môžu spôsobiť nepríjemný pocit v nohách – kŕče, opuch či bolesť.

Kŕčovým žilám to neprospieva
Ak máte nábeh na kŕčové žily, o to je pre vás takéto nepohodlné cestovanie nebezpečnejšie. Kŕčové žily postihujú vyše 40%žien a v mnohých prípadoch je tento estetický a zdravotný problém už predurčený. Dôležitý je aj náš životný štýl a ako sa o nohy staráme. Ak vás počas cestovania trápia opuchy, skúste sa riadiť nasledujúcimi tipmi.

Fakty o prietoku krvi v nohách
Nato, aby sa krv vypumpovala z nôh až do srdca, musí ísť krv proti „gravitácii“. Tu je potrebná sila lýtkových svalov. Pri bežnom pohybe tieto svaly pravidelne namáhame a krv tak vytláčajú hore. No ak sedíme viac ako 5 hodín, krv sa hromadí na jednom mieste v cievach, kde potom vzniká zrazenina a nohy opúchajú.

Základom je pravidelný pitný režim
Ľudia sa príjmu tekutín pri dlhom cestovaní snažia vyhýbať, aby ostatných cestujúcich pravidelnými navštevami toalety nevyrušovali. Dbajte však na pravidelný pitný režim pred cestou, ale aj počas cesty. Dehydratácia opuchom neprospieva. Dávajte si však pozor na pitie kávy a alkoholu.  Všetko s mierou.

Hýbte sa!
Ak je to možné, prejdite sa každé dve hodiny alebo si zacvičte cviky, ktorými podporíte prietok krvi v dolných končatinách – krúžte členkami, napínajte lýtka a hýbte prstami na nohách. Neseďte s pokrčenými alebo s prekríženými nohami.

Pomôžu aj prírodné látky
Proti opuchom si viete pomôcť aj prírodou. Prírodný rastlinný výťažok z Pagaštanu konského, nazývaný escín, napomáha správnemu žilovému obehu, zlepšuje cirkuláciu krvi v cievach, pôsobí protiopuchovo a napomáha znižovať pocit ťažkých nôh. Priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien.

Zdroj: Natália