BIM JE BUDÚCNOSŤ STAVEBNÍCTVA

BIM schueco

Súdobá architektúra je charakteristická vysokou mierou individualizácie a odvážnymi konštrukciami. Napríklad z pohľadu fasád sú kľúčovým spojením „voľné tvary“. Zároveň však budovy majú byť energeticky efektívne a musia spĺňať celý rad štandardov a noriem. Schüco sa preto snaží o maximálnu digitalizáciu celého procesu od návrhu až po projektovanie, a to aj pomocou BIM.

Informačný model stavby resp. informačné modelovanie (Building Information Modeling, BIM) je revolučný a univerzálny spôsob komunikácie pri príprave, procese výstavby a správe budov. Mnohí k BIM v súčasnosti pristupujú skôr skepticky, podobné to však bolo i v začiatkoch sociálnych sietí. Dnes majú miliardy používateľov. BIM umožňuje efektívne vytvárať 3D modely, ktoré sú natoľko presné, že zohľadňujú i okrajové podmienky stavieb. Napríklad Schüco už podporuje obojsmerný prenos dátových záznamov, ktoré umožňujú okrem iného simuláciu modelov v stave „akoby už postavená budova“. Modely sú úplné, spoľahlivé, dostupné s k dátam je ľahký prístup a ľahko sa vymenia či doplnia o ďalšie parametre. Modely sú pre každého, kto ich bude počas celého životného cyklu objektu potrebovať. Podľa tých najpresnejších dokáže obsluha nastaviť CNC zariadenia pri výrobe a spracovaní hliníkových konštrukčných prvkov.

Hlavným prínosom BIM je šetrenie času, investičných a prevádzkových nákladov vo výstavbe a v konečnom dôsledku i správe budov. O širšie využitie BIM majú z uvedených dôvodov záujem všetci účastníci stavebného procesu, od architektov, projektantov až po realizačné a stavebné firmy a facility manažment. Informačné modelovanie ale presahuje oblasť stavebníctva. Preto je potrebné diskutovať a dohodnúť isté štandardy tohto nového dorozumievacieho jazyka.

Ako zaznelo na 20.ročníku fóra buildingSMART-Forum v Berlíne, BIM je cesta ako sa môžu projektovanie a zhotovovanie stavieb meniť, a s nimi sa bude meniť aj vývoj odvetvia stavebníctva. Rok od roka stúpa počet odborníkov, ktorí sa zapájajú do vytvárania otvorených štandardov, potvrdzujú trend a dôležitosť štandardizácie krokov a implementácie regulácií. Výnimkou nie je ani Slovensko. Už tento štvrtok 19. 10. bude príležitosť diskutovať o BIM počas tretieho ročníka Národnej BIM konferencie s podtitulom „Building Information Modeling (BIM) – teória verzus prax“. Zámerom podujatia je, na základe vývoja a trendu používania BIM technológie v stavebníctve v zahraničí, poukázať na výhody použitia BIM technológie v praxi aj na Slovensku. Spoločnosť Schüco je partnerom konferencie.

BIM je budúcnosť projektovania, realizácie i prevádzky stavieb. Pre stále rastúcu skupinu architektov a projektantov, ktorí s BIM aktívne pracujú, vytvorilo Schüco knižnicu s 3D objektmi, ktoré reprezentujú produktové portfólio firmy. „Knižnice obsahujú rozsiahly a podrobný katalóg detailov. Používateľ zadá len niektoré parametre napríklad okna alebo dverí a všetky ostatné atribúty sa „natiahnu“ zo systému,“ uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti na Slovensku. Knižnice sú určené pre používateľov najrozšírenejších systémov, ako sú AutoCAD, Inventor a Revit. Spoločnosť Schüco neustále rozširuje rozsah údajov, pridáva ďalšie moduly a objekty do knižníc na BIMobject Cloud a vylepšuje príslušné softvérové ​​riešenia a rozhrania.

Peter Škvaril konštatuje: „Verím, že skôr alebo neskôr sa napriek slovenskej realite lacnej projektovej dokumentácie softvérové podporné riešenia ako je BIM raz jednoducho presadia. Tak ako je to bežnou praxou pri tvarovo komplikovanejších transparentných konštrukciách v zahraničí. Trend „voľných tvarov“ (free form) sa totiž čoraz viac uplatňuje i na Slovensku“

– e –