Bella a Sebastian

Do slovenských kín prichádza nádherný dobrodružný príbeh o priateľstve chlapca a psa, ktorý iekoľko generácií pozná pod názvom Bella a Sebastian. Od 8. mája 2014 si dojímavý príbeh nakrútený v nádherných kulisách savojských Álp vychutná už piata generácia v produkcii francúzskej spoločnosti Gaumont.

V hlavných postavách sa predstavia Félix Bossuet, Tchéky Karyo, Margaux Chatelier, Andreas Pietschmann, Dimitri Storoge a Mehdi, ktorí  opäťprinesú na plátna veľké priateľstvo, ešte väčšie dobrodružstvo

Sebastián žije v horách u svojho adoptívneho starého otca a jedného dňa sa tajne spriatelí s divou  fenkou Bellou, veľkým horským psom. Uprostred polodivokej prírody na alpských svahoch spolu  zažívajú nejedno dobrodružstvo a čoskoro nadíde čas na to najväčšie z nich. To, ktoré im prinesie  svet dospelých v období 2. svetovej vojny.

Francúzska spisovateľka Cecile Aubry napísala romána Bella a Sebastián, neksôr bol natočený  rovnomenný televízny seriál. Syn autorky Cécile Aubry, Mehdi, v ňom hral hlavnú úlohu  Sebastiána a do príbehu sa vo filmovej verzii po mnohých rokoch znova vracia v role horala.

V celovečernom filme sú hory ešte divokejšie a zápletka ešte nebezpečnejšia. Režisér Nicolas  Vanier je totiž sám horalom a milovníkom divokej prírody a dej preniesol do čias druhej svetovej  vojny: „Nechcel som ukazovať hory také, ako vyzerajú dnes. Chcel som ukázať nedotknutú krajinu  s horskými chalúpkami,“  – prezrádza o filmovom diele. Tým sa mu zároveň ponúkla aj nová téma pre zápletku, takže Bella a  Sebastián tento raz pomáhajú Židom utekajúcim pred nacistami cez hory do Švajčiarska.

Jedným z hrdinov filmu je úchvatná krajina. Jej „herecký výkon“ umocnil Nicolas Vanier tým, že  celý príbeh natáčal chronologicky počas troch ročných období, od leta do zimy: „Bolo to nákladné  a riskantné, ale nechcel som ukazovať hory iba v lete alebo v zime. Chcel som pred kamerou  rozvinúť všetky farby ročných období,“  – netají horal-režisér.

Veľmi starostlivo sa venoval aj výberu predstaviteľa hlavnej detskej úlohy, ktorým sa stal Félix Bossuet. O rolu sa uchádzalo 2400 chlapcov, z ktorých podľa fotografií vybrali dve stovky, a po  kamerových skúškach sa predvýber zúžil na dvanásť adeptov. S nimi režisér Vanier odcestoval do svojej vlastnej horskej chaty vo Vercors, kde chová ťažné psy, a niekoľko dní pozoroval, ako  jednotliví chlapci so zvieratami vychádzajú. „Nezáleželo mi na tom,či majú nejaké skúsenosti s natáčaním. U Félixa ma oslovila predovšetkým jeho osobnosť. Je to inteligentný, odvážny chalan,  ale rýchlo sa uzavrie, ak si nedokážete získať jeho dôveru.“

Félixovou hlavnou parťáčkou pri natáčaní bola fenka Garfield, vybraná zo stovky psov. V  jednotlivých scénach za ňu zaskakovali ešte dve dublérky.