Behanie je kľúčom k zdraviu a vitalite. Nastúpte na svoju bežeckú dráhu práve teraz!

Leto je vo vzduchu a tento čas je ideálny na to, aby ste začali behať. Prečítajte si zaujímavé informácie o zdravotných výhodách behania a uvidíte, že je to  aktivita, ktorá prospeje nielen vášmu telu, ale aj mysli. Navyše pre vás máme aj základný tréningový plán na prvé štyri týždne!

 

Zdravé srdce a štíhla línia

Behanie je vynikajúce cvičenie, ktoré posilňuje srdce a cievy. Pravidelný beh zlepšuje celkovú kondíciu, zvyšuje vytrvalosť a znižuje riziko srdcovocievnych chorôb.

Podľa správy amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je u neaktívnych ľudí takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení než u tých, ktorí pravidelne športujú.

„Pravidelné cvičenie má obrovské výhody, viditeľné aj neviditeľné. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárných problémov, zlepšuje srdcovú činnosť, pohyblivosť kĺbov i pocit pohody. Pomáha udržať v norme krvný tlak, cholesterol aj cukor,“ hovorí fitness expertka Samantha Clayton.

Ďalším benefitom je, že behanie podporuje spaľovanie kalórií a pomáha udržiavať optimálnu váhu. Behanie je efektívnou formou cvičenia na redukciu telesného tuku a vyrysovanie svalov. Pravidelným behaním môžete získať lepšiu metabolickú kondíciu a zvýšiť tak svoj bazálny metabolizmus.

 

Duševné zdravie

Behanie má tiež pozitívny vplyv na duševné zdravie. Pri behu sa uvoľňujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré zlepšujú náladu a znižujú stres. Behanie môže byť účinným prostriedkom na zvládanie úzkosti a depresívnych stavov. Okrem toho zlepšuje spánok a posilňuje duševnú odolnosť.

 

Žiadne obmedzenia

Dôležitou výhodou behania je aj to, že okrem kvalitných tenisiek a vhodného oblečenia podľa počasia nepotrebujete žiadne špeciálne športové vybavenie, ani prostredie. Môžete behať prakticky kedykoľvek a kdekoľvek – v meste, v parku, na pláži alebo v lese. Stačí sa len obuť a vybehnúť!

 

Tipy na koniec

Nezabudnite však načúvať svojmu telu a záťaž zvyšujte postupne. S každým krokom sa budete cítiť silnejší, energickejší a plný radosti z toho, že ste sa rozhodli pridať behanie do svojho životného štýlu. 

  1. Začnite pomaly a postupne na krátke vzdialenosti, aby ste sa nepretrénovali. Doprajte si čas na adaptáciu a trvanie a intenzitu tréningu zvyšujte postupne.
  2. Navštívte špecializovaný obchod, kde vám pomôžu vybrať správnu obuv s ohľadom na vašu bežeckú techniku ​​a typ nohy. Kvalitná obuv minimalizuje riziko zranenia a zvyšuje komfort pri behu.
  3. Ak chcete lepšie udržať motiváciu, stanovte si jasný cieľ. Napríklad v podobe zdolania určitej vzdialenosti, účasti na bežeckom závode alebo zlepšenia času.
  4. Disciplínu zasa pomáha udržať štruktúrovaný tréningový plán. Naplánujte si pravidelné tréningy a začnite s kombináciou behu a chôdze, pričom ich pomer postupne zvyšujte v prospech behu.
  5. Pred každým tréningom si dajte čas na zahriatie a strečing. Svaly budú menej náchylné na zranenie a lepšie sa vám pobeží.
  6. Nezabúdajte na regeneráciu. Behanie zaťažuje svaly a kĺby, preto je dôležité dať im čas na odpočinok.
  7. Pri intenzívnom športovaní sa telo potí a stráca nielen vodu, ale aj dôležité minerály. V rámci prevencie kŕčov, únavy a dehydratácie dopĺňajte tekutiny  efektívne. Ideálne sú elektrolytové nápoje, ktoré vďaka optimálnemu pomeru elektrolytov a cukrov pomáhajú rýchlo doplniť stratené minerály a udržať telesný výkon.

TIP: Skúste napríklad športový nápoj H24® CR7 Drive Acai Berry. Tento lahodný nápoj s príchuťou Acai bol vyvinutý výživovými špecialistami medzinárodnej futbalovej hviezdy Cristiana Ronalda. CR7 Drive obsahuje sacharidy a elektrolyty, ktoré preukázateľne zvyšujú vstrebávanie vody počas cvičenia a pomáhajú udržať vysoký výkon.

Zdroj: Julie Čapková