Bazalku použite aj proti kŕčom

Bazalkou dochucujeme jedlá. Pomáha tiež zlepšiť trávenie, pôsobí proti stresu, upokojuje podráždené nervy, zlepšuje metabolizmus a je aj vynikajúca na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov.

Ľudia, ktorí častejšie dostávajú kŕče, by mali denne preventívne piť šálku čaju z bazalky. Hoci sa bazalka skôr používa ako chutná ingrediencia do jedál, dá sa použiť aj vo forme obkladov, tinktúr, čajov. Uplatňuje sa v lekárnictve a aromaterapii.

Na trávenie aj nervy
V liečiteľstve je vyhľadávaná pre veľký obsah silíc, trieslovín, minerálnych látok a vitamínu C. Podporuje trávenie, udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Stimuluje činnosť žalúdka i odbúravanie tukov a celkovo zlepšuje metabolizmus. Pôsobí proti stresu, pocitom úzkosti a nespavosti, zmierňuje bolesti hlavy a upokojuje podráždené nervy. Priaznivo ovplyvňuje činnosť obličiek, je vhodná na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov, unavených kĺbov a svalov. Účinkuje i protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny. Môže sa použiť ako kloktadlo pri zápaloch ďasien, krku a aj pri aftách. Bazalka sa neodporúča tehotným a dojčiacim ženám a tiež deťom do dvanásť rokov.

Bazalkové pesto
Rozmixujte čerstvé bazalkové listy (aspoň 500 gramov) s 3 – 4 strúčikmi cesnaku a olivovým olejom (100 ml), pridajte píniové oriešky (40 gramov), parmezán (50 gramov) a dochuťte soľou a korením. Pesto uskladňujte v chladničke.

Bazalkový čaj
Dve lyžičky čerstvej alebo sušenej bazalky zalejte 250 ml horúcej vody. Nechajte 5 minút lúhovať. Čaj pomáha na mnohé problémy (žalúdok, hlava, nervy) alebo ho použite ako kloktadlo.

Bazalkový olej
Bazalkové listy rozdrvte a postupne prilievajte liter olivového oleja. Skladujte vo fľaši. Nechajte stáť dva týždne. Používajte na ochutenie jedla, na masáž boľavých či unavených svalov.

Pestujeme bazalku
Bazalku si môžete pestovať doma v kvetináči. Je to nenáročná jednoročná rastlina. Potrebuje slnečné, pred vetrom chránené miesto. Na záhradke pestujte bazalku vedľa paradajok. Má rada rovnakú pôdu a pravidelné zalievanie.

Zdroj: Karolína
Shutterstock