Balenciaga v spolupráci s Adidas vytvorila futuristickú kolekciu Jar/Leto 2023

Módna prehliadka značky Balenciaga pre Jar/Leto 2023 bola veľmi očakávanou udalosťou. Do poslednej chvíle však bola zahalená rúškom tajomstva vďaka  posielaniu balíkov falošnej hotovosti namiesto pozvánky, šumu o spolupráci s firmou Adidas pre uniknutý prototyp tenisiek a nejasnému miestu konania šou.

 

Prehliadka sa nakoniec konala na burze cenných papierov v New Yorku s obrazovkami, na ktorých sa mihali obchodné čísla a ikony spoločností Wald Disney, Coca-Cola a Twitter. K zlovestnej dynamickej atmosfére prispievali poruchy obrazoviek a pulzujúca techno hudba.

 

Módny dizajnér Demna Gvasalia  sa zameral na pojem „americký sen“. Kolekcia Jar/Leto 2023 ako celok odzrkadľovala neúnavný, ziskom poháňaný prúd Ameriky, ale aj uvoľnený a nenútený postoj jej občanov k životu.

Gvasalia je skutočne majstrom šou. Jeho prehliadky majú vždy hlbší význam – od posadnutosti našej spoločnosti celebritami (kolekcia Jar/Leto 2022) po hrôzy vojny (Jeseň/Zima 2022).

Na prehliadku zavítala ľadová kráľovná módy Anna Wintour v šatách značky Balenciaga.

Modelky boli zahalené v celotelových latexových oblekoch s tvárami skrytými v čiernych maskách v  jednoduchom čiernom oblečení, ktoré zo začiatku rozbilo dlhý kaki model. Prehliadka bola poctou 80. rokom s vypchatými ramenami, ostrými oblekmi a večernými šatami.

Módny návrhár Demna Gvasalia sa zameral na moc, chamtivosť a športové oblečenie, skoro všetko zabalené do amerického sna.

V druhej časti so skladbou Franka Sinatru – New York, New York prišli farebné masky na tvárach, hravé chvosty a vrkoče.

Predviedli sa tekuté sukne, blúzky s mašľou, úplety v čiernej, v krémovej a myšacej farbe, spolu s mikinami s kapucňou, teplákovými bundami, tričkami a dresmi s trojpruhovým logom a spoluprácou s Adidas.  

Rada konfekcie, topánok, tašiek, šperkov a doplnkov je označená logom športu alebo trojlístka nad menom Balenciaga malým písmom adidas.“

Pozoruhodné modely boli nadrozmerná džínsová súprava s motívom adidas s tromi pruhmi, neónovo žltý a modrý župan  a flitrované šaty po zem.

Obrázky: Balenciaga, Vogue, Willy Vanderperre/BoF
Autor: Ing.arch. Miroslava Vaňharová; myamirell.com