Ako zabaviť deti? V kuchyni!

Kedysi to bolo takto normálne. Starší súrodenec sa postaral o tých mladších. Najmä dievčatá vedeli už v desiatich rokoch uvariť jednoduché jedlá, upiecť koláč aj prišiť gombíky. V dnešnej uponáhľanej dobe sa to tak trochu vytratilo. Deti trávia oveľa viac času mimo domova na krúžkoch a v športových oddieloch, takže na obyčajné činnosti v domácnosti im už nezostáva čas.

A práve súčasná doba prináša šancu túto situáciu trochu zmeniť a vyskúšať si, čo to znamená tvoriť dobrú vec spolu s rodičmi a súrodencami.

Zahrajte si novú rodinnú hru na prežitie vo vesmíre.
Predstavte si, že váš byt je súčasťou kozmickej stanice, ktorá je na obežnej dráhe zeme. Vašou hlavnou úlohou je vytvorenie správnej stratégie pre dlhodobý pobyt v uzavretom priestore s obmedzenou možnosťou zásobovania.
Pre úspech vašej misie je bezpodmienečne nutné zapojenie všetkých členov tímu. Vytvorte spoločný plán stravovania. Spíšte celkový stav surovín a zásob a nechajte ho zavesený na viditeľnom mieste. Podľa toho zostavte podrobný týždenné jedálniček, (čo budete raňajkovať, obedovať a večerať). V prípade, že vám budú chýbať niektoré suroviny, napíšte zoznam pre „zásobovaciu loď“, ktorá vám ich dopraví.

Hra začína.
Každý deň ráno začína poradou, kde sa rozdelia úlohy pre každého člena tímu, vrátane výskumných úloh, ktoré prichádzajú zo vzdelávacieho centra a naplánovanej fyzickej aktivity. A pretože už existuje vytvorený jedálniček na celý týždeň, stačí len, keď si posádka rozdelí medzi sebou, kto pripravuje jedlo, kto prestiera stôl, kto upratuje po jedle a kto umýva riad. Tieto aktivity by sa mali vystriedať u všetkých členov tímu. V prípade, že príprava jedla ten deň vychádza na tých najmladších členov vesmírnej stanice, predpokladá sa, že im budú asistovať tí starší a skúsenejší.
Ak sú účastníkmi vesmírneho experimentu aj menšie deti a na prípravu hlavného jedla si ešte netrúfajú, využite hotové jedlá Expres Menu. Vyberiete si jedlo, ktoré členom tímu chutí, napríklad španielskeho vtáčika alebo paradajkovú omáčku s mäsom, a nechajte deti jedlo „dovariť“, to znamená ohriať alebo pripraviť prílohu.
Ak sú deti ešte menšie, môžu pomôcť aspoň s miešaním, kreatívnym servírovaním na taniere a prípravou stola. Budú na seba pyšné aj tak.

Urobte z varenia zábavu, sami budete prekvapení, aké šikovné a samostatné deti máte. V „lepších časoch“ sa vám to vráti.