Ako si vytvoriť vzťah, ktorý sa nerozpadne

vzťah, ktorý sa nerozpadne

Počas rozhovorov s klientmi sa často stretávam s otázkou: ako postupovať, aby som si vybral životného partnera správne? Aby sa mi vzťah časom nerozpadol a nezovšednel, aby mi partnerka neušla s iným? 

Aleš Kalina, kouč

Rozhodol som sa preto, že zoskupím najdôležitejšie pravidlá, ktorých uplatňovaním si vytvoríte vzťah, po akom túžite.

Najprv si však uvedomte, že nás všetkých niekoľko rokov učili, ako písať a počítať, ale nikto nám nevštepoval základy vzťahovej inteligencie, takže sme vlastne úplní vzťahoví analfabeti. Nevieme sa vo vzťahoch pohybovať a prípadné lásky riešime pomocou vrodenej inteligencie, čo nie je nič iné ako metóda pokus – omyl.

 

Tri štádiá v oblasti vzťahov
Na prežívanie zdravých vzťahov musíme dorásť. V prvom štádiu sme všetci v takzvanej vzťahovej závislosti. Sme závislí od matky, kamarátov a od prvej lásky. Nevieme si predstaviť život bez nich. Keby nás opustili, máme pocit, že náš život sa končí. Vravíme si: „Ak urobíte to, čo chcem ja, budem sa mať dobre.“ Mnohí sa z tejto závislosti nevyhrabú celý život.

Druhým štádiom je vzťahová nezávislosť. V tejto fáze si myslíme, že nám patrí svet. Že k životu nikoho nepotrebujeme a všetci okolo nás majú svoje životy, ktoré ten náš nemôžu nijako ovplyvniť. Máme o sebe vysokú mienku a všetkým dávame najavo, že jediný správny svet je ten náš. Tento na seba orientovaný prístup, v ktorom opäť uviaznu mnohí, je príčinou osudu mnohých samotárov a v spoločnosti nefunkčných jedincov.

Posledným a najvyšším štádiom vzťahovej inteligencie je vzájomná závislosť. Do nej sa dostávame výhradne cez vzťahovú nezávislosť a táto schopnosť nám dáva možnosť ponoriť sa do prežívania vzťahov s celkom iným nadhľadom. Dokážeme byť nezávislí, nevyžadujeme od partnera, aby bol otrokom našich požiadaviek, a poskytujeme mu absolútnu slobodu. Sme ochotní vzťah kedykoľvek ukončiť, ak sa ukáže ako nefunkčný.

Jasne chápeme, že hoci kedykoľvek môžeme konať ako slobodní jedinci, nevyužívame toto právo vždy. Uvedomujeme si totiž, že spoločný život nám poskytuje väčšiu hĺbku toho, čo prežívame, a rozvoja ako predchádzajúce formy vzťahov. Cítime, že spolu s partnerom dokážeme viac, ako by sme vládali sami.

Kvôli úspešnému rozvoju sa musíme dostať do štádia vzájomnej závislosti.

Teraz pristúpme k dôležitým poučkám, ktorých aplikovaním môžete získať vzťah, po akom túžite. Sú nemenné a pracujú s matematickou presnosťou. Buď ich využijete pre seba, alebo sa ich sila otočí proti vám.

 

Naši partneri majú 70 percent emočných rovníc podobných
Ako tvorca teórie Emočných rovníc som prišiel na ďalší jav. Ak si partneri odhalia svoje emočné rovnice, zistia, že až 70 percent z nich sú podobné. Navzájom si teda potvrdzujú vlastné emočné nastavenie. Niekedy v počiatkoch vzťahu nám síce mozog dával pocit, že ten druhý nás priťahuje, ale nešlo o nič iné ako o budúci zárodok nového poľa na vzájomné potvrdzovanie. Ak teda chceme partnera iného ako tí, akých sme mali doposiaľ, najprv si musíme vyčistiť hlavu od emočných rovníc, ktoré sú v protiklade s našimi predstavami o budúcom životnom partnerovi.

 

Zostavte si objednávku životného partnera
Ľudia majú mnoho predstáv, ako by mal vyzerať ich skvelý partner. Nedokážu však tieto myšlienky špecifikovať alebo ich majú toľko, že sú nerealizovateľné. Pomoc pri topení sa v predstavách ponúka moja objednávka partnera. Pomôže vám presne špecifikovať, čo od partnera chcete, a oddeliť dôležité od nepodstatného.

 

Otestujte ho!
Len naivný lovec sa spolieha na prvú ranu. Je príliš idealistické myslieť si, že prvá láska otvára široké dvere do sveta zamilovanosti a partnerskej pohody. Zabudnite na to a dotyčného si poriadne preverte, či je naozaj tým pravým. Na túto úlohu som pre vás zostavil pomôcku: štyri metódy pre výber životného partnera.

Nie je nič horšie ako po rokoch precitnúť a uvidieť partnera v skutočnom svetle. Akoby sa svet spriahol proti vám a neveríte vlastným očiam. Takmer pri každej návšteve reštaurácie pozorujem, ako muži doslova „ohlupujú“ svoje vyvolené krásky a naparujú sa v tom najlepšom svetle, aby urobili čo najlepší dojem. A ich náprotivky im to zväčša pekne hltajú priamo z ruky. Nevedia totiž, že na začiatku je každý krajší a lepší ako o desať rokov.

 

Otestovaný vzťah udržujte bez poškvrnenia
Myslíme si, že veľká láska a skvelý sex dávajú záruku nekonečnej blaženosti. Nie je to tak. Denne sme svedkami rozpadov veľkých lások a aj tie najkrajšie dievčatá končia ako stareny, o ktoré nemá nikto záujem. Sila lásky sa mení a sex s rovnakým partnerom môže znižovať svoju intenzitu.

Musíte sa preto naučiť svoj vzťah leštiť a nedovoliť okolnostiam, aby sa škrabancami podpísali na vašom skvoste. Zistil som, že pekný vzťah nerozkladajú veľké veci, ale maličkosti a drobné nedorozumenia. Dvojica si zvykne na intenzívne prežívanie svojich emócií a s odstupom času si myslí, že nejaké drobnosti nemajú na to, aby pohli základom jej nádhery. Nie je to tak! Maličkosti rozkladajú vzťah!

Preto absorbujte a zaveďte moju ďalšiu pomôcku, Domácu ústavu a Trikrát a dosť. A raz ročne vykonajte technickú kontrolu svojho vzťahu.

 

Ak je najhoršie, pýtajte sa
Komunikácia je základom dorozumenia, preto ju stále využívajte. Vo vzťahu je oproti známemu prísloviu lepších viac slov ako menej. Nech ma radšej partner vyzve, aby som bol ticho, ako by sa mal sťažovať na nedostatok komunikácie z mojej strany. Vždy som presadzoval príslovie, že rýchleho ľahšie spomalíš, ako pomalého urýchliš. Rovnako to platí pre komunikáciu vo vzťahu: urozprávaného skôr privediem ku kroteniu slov ako hanblivo sa vyjadrujúceho k vášnivej komunikácii. Zažil som to mnohokrát. Nekomunikácia je takmer neliečiteľný mor.

Ak sa dostanete na pokraj neriešiteľnosti a už si s partnerom neviete rady, ako ďalej a či vôbec ďalej, klaďte si jednu jedinú otázku:  stojí vám tento partner za to, aby ste s ním budovali celoživotný vzťah, aby sa stal spolurodičom vašich detí atď.? Keď zistíte, že jednému z vás to za to nestojí, váš vzťah sa skončil už dávno a nesnažte sa ho opravovať. Nemá to totiž cenu. Nečakajte, kým vám budúcnosť potvrdí správnosť mojich slov, a ukončite ho ihneď.

 

Na záver
Vzťahy sú najemočnejším kvadrantom a stoja za to, aby nám prinášali príjemné okamihy. Využite preto tieto moje objavné metódy na vytvorenie príjemného života s niekým, kto váš život privedie na novú úroveň.

Zdroj: Aleš Kalina, kouč
Foto: 
Dollarphotoclub_