Ako si vybrať tie pravé slnečné okuliare?

Naša jediná možnosť, ako sa v posledných dňoch rozptýliť je ísť sa vyvetrať do prírody. Slniečko nám našťastie krásne svieti a teda zvyšuje naše šance neklesať na duchu. Na druhej strane je dôležité sa pred ním chrániť. Okrem opaľovacieho krému by sme nemali zabúdať na ochranu našich očí. Ale ako si vybrať tie správne, aby nás pristali a zároveň účinne eliminovali slnečné žiarenie?

Nepodceňujte UV filter
Pri výbere okuliarov je dôležité si overiť, či majú sklá UV filter s hodnotou 400. Len tak sú totiž vaše oči skutočne chránené pred akýmkoľvek  UV žiarením. To z dlhodobého hľadiska môže spôsobovať makulárnu degeneráciu, šedý zákal či ochorenie rohovky.
Na šoférovanie je vhodné zvoliť ešte aj polarizačný filter, ktorý dokáže rušiť difúzne svetlo- teda svetlo, ktoré sa odráža.

Nepodliehajte trendom za každú cenu
Pri výbere okuliarov treba v prvom rade myslieť na to, že ide o ochranný prvok  a až v druhom rade o módnu záležitosť. Preto vždy myslite na to, že by ste mali mať zakrytú celú plochu očného okolia. Slnečné žiarenie vám totiž môže prenikať aj bokom alebo vrchom.
Pokiaľ máte srdcový tvar tváre alebo hranatý môžete si dovoliť klasické tvary ako sú „pilotky“ alebo aj extravagantnejšie tvary pripomínajúce mačacie oči.
Oválna tvár znesie aj menšie tipy okuliarov ako sú napríklad „lenonky“.

Investícia, ktorá sa oplatí
Kúpiť si kvalitnejší kúsok sa v tomto prípade určite oplatí. Často sa hovorí, že aj okuliare z obchodných reťazcov majú spomínaný UV fllter 400 a teda oči dôkladne chránia. To môže byť pravda, ale z mojej skúsenosti som sa presvedčila o tom, že drahšie okuliare z optiky alebo iného špecializovaného obchodu sú vyrobené z oveľa kvalitnejších materiálov. Jednoducho nie je plast ako plast. Okrem toho aj dizajn býva oveľa nápaditejší. Kvalitné okuliare sú jednoducho ako šperk.

Zdroj: AVE
Foto: pinterest